Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

MKiŚ: 214 miejsc nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów w Polsce

MKiŚ: 214 miejsc nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów w Polsce

214 miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów, które mogą stanowić szczególne zagrożenie wyliczyło w Polsce Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na pytania poselskie. Jak z tym problemem zamierza poradzić sobie MKiŚ?

Reklama

Burzliwa debata w parlamencie

W piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępniło na swojej stronie internetowej odpowiedzi na pytania posłów zadane podczas 1. posiedzenia Sejmu RP, w trakcie trwania debaty nad expose premiera Tuska, z dn. 12 grudnia 2023.

Podczas dyskusji padły pytania na temat głośnego ostatnimi czasy tematu nielegalnego składowania szkodliwych, toksycznych odpadów na terytorium Polski. Poseł Arkadiusz Sikora z Nowej Lewicy doliczył się istnienia 500 tego typu wysypisk śmieci i wskazał na słabość samorządów w walce z tym problemem. Z kolei poseł Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej wskazał konkretnie na miejscowość Głogów (woj. dolnośląskie), w której składowane jest 5 tys. beczek z ostrą chemią.

Nielegalne składowiska to koszt dla wszystkich

Na terenie RP zlokalizowano 214 nielegalnych składowisk odpadów. To dane zebrane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), na które powołuje się MInisterstwo Klimatu i Środowiska. 

Warto wspomnieć, że poza oczywistym aspektem zagrożenia i negatywnymi skutkami płynącymi z istnienia tego typu składowisk na środowisko i zdrowie społeczeństwa, istotny jest też aspekt finansowy. A ten robi wrażenie. Przykładowo, koszta unieszkodliwienia toksycznych odpadów w Mysłowicach (woj. śląskie) wyniosły nas, podatników, ponad 44 miliony złotych. 

Jak brzmi rządowa recepta

W odpowiedzi ministerstwa czytamy, że zajęcie się zjawiskiem miejsc nielegalnego gromadzenia odpadów jest priorytetem nowego rządu, który równocześnie znajduje odzwierciedlenie w umowie koalicyjnej. W związku z tym, na działania w tej sferze zaplanowano zaplanowano około 153 mln zł. Ze względu na rozległą skalę problemu, bowiem kwestia nielegalnych składowisk toksycznych odpadów dotyczy całej Polski, a nie tylko, jak się wydawało przez pewien czas, województw graniczących z Niemcami, wydatkowanie tych środków będzie następowało stopniowo. 

Wsparcie finansowe dla organów administracji przewidziane jest również w ramach utworzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) programu priorytetowego „Usuwanie porzuconych odpadów” w formie dotacji oraz w formie pożyczkowej. 

Samorządom mają także pomóc NFOŚiGW i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), które realizują programy mające na celu usuwanie odpadów, a także rekultywację terenów zdegradowanych. 

Źródła: gov.pl, tvn24.pl
Fot.: canva.com/@gettyimages

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.