Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator? Ekspert doradza

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator? Ekspert doradza

Korzystanie z klimatyzatora to niezawodny sposób na schłodzenie mieszkania. W obliczu rosnących temperatur wielu z nas rozważa jego instalację. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia? O czym trzeba wiedzieć?

Reklama

Rosnąca potrzeba klimatyzacji

Lato w Polsce trwa w pełni, a temperatury w wielu regionach od tygodni przekraczają 30 stopni Celsjusza. Coraz bardziej doskwierające upały sprawiają, że wielu z nas myśli o zakupie klimatyzatora.

Czy instalacja tego urządzenia jest opłacalna? Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru i co warto wiedzieć przed zakupem? O to zapytaliśmy Tomasza Maciejowskiego, eksperta w firmie Columbus Energy.

Coś więcej niż klimatyzacja

Rynek oferuje szeroką gamę urządzeń klimatyzacyjnych. Może być trudno się w nim odnaleźć, jeśli nie jesteśmy pewni, czego dokładnie szukamy lub czego możemy oczekiwać od tego rodzaju sprzętu.

Bardzo często są to urządzenia o szerokim spektrum zastosowania. Dobrze jest wiedzieć, że klimatyzacja, czyli schładzanie pomieszczeń, to tylko jedna z ich możliwości. Klimatyzatory są również często wyposażone w funkcję grzania, która pozwala na przedłużenie uczucia komfortu na pozostałe pory roku. Niektóre z nich dysponują także specjalnymi filtrami, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń (na przykład smogu), bądź nawilżają je. 

– Zaletą klimatyzatora jest zapewnienie komfortu termicznego latem i w okresach przejściowych, a nawet zimą – zwrócił uwagę Tomasz Maciejowski. – Kolejną, istotną funkcją tych urządzeń jest możliwość filtracji powietrza, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardziej zurbanizowanymi obszarami. Niektóre klimatyzatory posiadają wbudowany zestaw filtrów, które, pod wpływem ruchu powietrza, oczyszczają je z zanieczyszczeń.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Ekspert radzi, aby przy wyborze klimatyzatora uwzględnić również producenta urządzenia – to, czy jest rozpoznawalną na rynku firmą o stabilnej pozycji. To także od producenta zależy długość udzielanej gwarancji – co również warto wziąć pod uwagę. 

Istotnym czynnikiem jest również generowany przez klimatyzator hałas, który wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania.

– Klient nie powinien wybierać między komfortem termicznym a głośnością. Chodzi o to, aby latem miał w mieszkaniu chłodno i nie musiał słuchać hałasu zza ściany – dodał ekspert Columbus Energy.

Podsumowując, wybierając klimatyzator, warto zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Moc urządzenia.
  2. Multifunkcyjność.
  3. Producenta.
  4. Długość oferowanej gwarancji.
  5. Poziom generowanego hałasu.

Czy korzystanie z klimatyzatora jest drogie?

Sposobem na obniżenie kosztów energii elektrycznej jest połączenie klimatyzatora z instalacją fotowoltaiczną.

– Wszystko zależy od mocy zainstalowanego urządzenia i od powierzchni chłodzenia. Ceny mogą oscylować wokół 800-2000 złotych za cały sezon. Jednak należy zauważyć, że największą potrzebę klimatyzacji odczuwamy latem, czyli wtedy, gdy instalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu – zauważa ekspert. – Jest to czas, kiedy panuje duże nasłonecznienie, przez co instalacje PV często generują nadwyżki prądu. Możemy je wykorzystać bezpośrednio do schłodzenia, więc klimatyzator wcale nie musi znacząco zwiększać kosztów za energię elektryczną – dodaje. – Często pojawia się problem z oddaniem nadwyżki energii, a my, przez wykorzystanie jej do zasilania klimatyzatora, czyli zwiększając autokonsumpcję, zmniejszamy napięcie i tym samym możemy dodatkowo uchronić się przed wyłączeniami falowników. 

Czy w trakcie burzy należy wyłączyć klimatyzację?

Rozważając zakup klimatyzatora, bierzemy pod uwagę także kwestie bezpieczeństwa. W związku z okresem letnim bardzo często mamy do czynienia z burzami. Możemy się wówczas zastanawiać, czy korzystanie w tym czasie z klimatyzatora jest bezpieczne? Czy na czas burzy należy go wyłączać? Jak podkreślił zapytany przez nas ekspert, nie jest to konieczne, choć może stanowić dodatkową ochronę.

– Urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone, ale dla własnego komfortu warto je wyłączyć na czas burzy. Ryzyko awarii jest minimalne, jeśli jednak doszłoby do uszkodzenia, nie trzeba wymieniać go całego – tłumaczy Tomasz Maciejowski. – Klimatyzator jest prosto zbudowany. W przypadku uszkodzenia któregoś z elementów koszty naprawy są znikome. Wystarczy wymienienie wadliwej części, nie trzeba kupować całego, nowego urządzenia.

O tym, w jaki sposób dobrać rodzaj i moc urządzenia do warunków panujących w mieszkaniu, opowiemy w kolejnym artykule.

Źródło: Columbus Energy

Fot.: Bing Image Creator

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.