Na co zwrócić uwagę wybierając maseczkę antysmogową?

Europejska Agencja Środowiska podała, że rocznie z powodu skażonego powietrza umiera ponad 46 tys. mieszkańców naszego kraju. Nic więc dziwnego, że w spowitej smogiem Polsce maseczki antysmogowe stają się coraz bardziej popularne. Jak wybrać maskę antysmogową, aby była skuteczna i chroniła nas przed niebezpiecznymi pyłami?

Maski antysmogowe, a smog – jak chronią?

Jednymi z najbardziej niebezpiecznych substancji zawartych w zanieczyszczonym powietrzu są pyły zawieszone – PM10 i PM 2.5. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary (średnica kilku mikrometrów) docierają one do górnych dróg oddechowych oraz wnikają do krwioobiegu. Maski przeciwpyłowe, dzięki odpowiednim filtrom mogą zatrzymywać nawet do 99% tych zanieczyszczeń. Oprócz tego filtry chronią przed szkodliwymi gazami, alergenami, bakteriami, wirusami czy komórkami grzybów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak wybrać maskę antysmogową?

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła 10 modeli półmasek filtrujących do ochrony przed cząstkami. Okazało się, że 2 modele były całkowicie nieskuteczne, a trzy miały błędy w instrukcji użytkowania. Wybór maseczki antysmogowej nie jest więc prosty, na rynku dostępnych jest bowiem bardzo dużo modeli z różnym rodzajem filtrów. Kupując maskę, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na:

Oznaczenia widniejące na masce antysmogowej lub na jej opakowaniu:

 • CE – znak ten jest deklaracją, że produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych;
  FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje jaka jest klasa ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;
 • NR – oznacza, że półmaska jest jednorazowego użytku i nie powinna być używana dłużej niż 8 godzin;
 • R – maska wielokrotnego użytku;
 • D – maska przeznaczona jest do pracy w zapylonym pomieszczeniu, co oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym.
 • Instrukcję użytkowania – powinna być po polsku i informować o sposobie użytkowania maseczki, jej dopasowania i w przypadku produktu wielokrotnego użycia także o konserwacji czy zaleceniach producenta odnośnie wymiany filtrów.
 • Rozmiar maseczki antysmogowej – najlepiej jeśli maseczka jest regulowana i możemy ją dopasować do kształtu twarzy. Aby maseczka była skuteczna, musi dobrze przylegać.

Serce maseczki antysmogowej – filtr

Ważne, aby maseczka posiadała filtr, który wychwytuje bardzo małe cząsteczki pyłu (obecny standard to 0,3 mikrometra). Najczęściej spotykane filtry w maskach antysmogowych to:

 • filtr węglowy/N99 – filtruje 99.9% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większych. Oprócz pyłów PM10 i PM 2.5 wyłapuje także pyłki traw, wirusy, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Chroni też przed zanieczyszczeniami typu gazowego, jak NO2, SO2 czy ozon.
 • HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air (filter) – wykonany jest ze spiekanego szkła i posiada pory wielkości 0,3 µm. Zatrzymuje 99,97% zanieczyszczeń mechanicznych. Oprócz pyłów filtr ten blokuje różnego rodzaju bakterie i wirusy, a także grzyby i pierwotniaki.
 • filtry łączone – połączenie HEPA z węglowym,
 • bioaktywny (biotechnologiczny) – posiada bioenzymy, które nie tylko wyłapują, ale i degradują zanieczyszczenia. Filtr wyłapuje pyły zawieszone i inne szkodliwe składniki smogu, a także wirusy, bakterie, grzyby czy alergeny, a co więcej – biodegraduje drobnoustroje, zaprzestając ich namnażaniu się. Dużą zaletą tego filtra jest to, że, aby maseczka była skuteczna, nie musi idealnie przylegać do twarzy.

Ceny maseczek antysmogowych

Ceny masek są bardzo zróżnicowane – na sklepowych półkach znajdziemy produkty poniżej 100 zł, kosztujące ok. 150 zł i takie powyżej 200 zł. Wybierając maseczkę, należy sprawdzić na jak długo wystarcza filtr i to ile kosztuje nowy. W przypadku filtrów HEPA i węglowych, które gromadzą cząsteczki zanieczyszczeń, najczęściej trzeba je wymienić już po kilkudziesięciu godzinach użytkowania – te maseczki są najtańsze. Z kolei droższe maseczki z filtrami bioaktywnymi wystarczają na dłużej ponieważ zanieczyszczenia na ich powierzchni są degradowane. Po porównaniu kosztów zakupu i eksploatacji może się okazać, że lepiej wybrać droższą maseczkę niż częściej wymieniać filtry w tańszej masce.