morska farma wiatrowa

Na farmie off-shore Borkum 2.2 rozpoczęto układanie kabli

Niemiecki deweloper instalacji wiatrowych, firma Trianel, poinformowała, że budowa projektu Borkum West 2.2 na niemieckiej części Morza Północnego jest już na półmetku. Rozpoczęto układanie i zakopywanie kabli dla tej 200 MW farmy wiatrowej off-shore.

W instalacji okablowania biorą udział statki firmy Seaway – Aimery oraz Moxie (oba na zdjęciu). Równocześnie Stanislab Yudin, jednostka należąca do Seaway Heavy Lifting, zakończyła już instalację 16 fundamentów pod wiatraki. Do zainstalowania pozostało drugie tyle.

Docelowo na farmie znajdą się 32 wiatraki firmy Senvion o mocy 6,3 MW każdy. Farma ma zostać uruchomiona do końca przyszłego roku.

Eksport energii wyprodukowanej na Borkum West 2.2 odbywać się ma poprzez 200 MW podstację zbudowaną w ramach instalacji Borkum West 2.1, która uruchomiona została w 2015 roku.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 15.11.

Wczoraj zachęcaliśmy do spacerów, dziś też to robimy, ale tylko w niektórych miastach. Smog nie odpuszcza i po jednym dniu wytchnienia powraca. Apelujemy – nie palcie złej jakości paliwem i dbajcie o stan techniczny swoich samochodów.

Kupa plastiku, czyli co z nas wychodzi

Rocznie 8 milionów ton plastiku trafia do oceanu. Gdy już znajdzie się w wodzie, rozpada się na kawałki. Najmniejsze jego cząstki mają mniej niż 5 milimetrów, a część z nich jest niewidoczna gołym okiem. Niektóre fragmenty pozostają zawieszone na różnych głębokościach, inne trafiają do organizmów morskich – ryb i skorupiaków. Te drobinki plastiku prędzej czy później dostarczy na nasz stół dorsz, łosoś albo pyszne krewetki.