Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na Politechnice Lubelskiej budują bezzałogowy statek powietrzny nowej generacji

Na Politechnice Lubelskiej budują bezzałogowy statek powietrzny nowej generacji

SafeGyro – bezzałogowy statek powietrzny budowany na Politechnice Lubelskiej, ma łączyć w sobie zalety wiatrakowców i wielowirnikowców. Statek będzie zasilany napędem elektrycznym. Hybrydowa maszyna ma różne opcje lądowania, co zwiększy spektrum jej potencjalnych zastosowań. Prace potrwają trzy lata.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

SafeGyro ma być połączeniem wiatrakowca i wielowirnikowca. Z pierwszego typu maszyny wykorzysta lekką, prostą konstrukcję i niskie koszty eksploatacji, z drugiej możliwość pionowego startu i lądowania. Jakie jeszcze zalety będzie posiadała?

Charakterystyka i potencjalne zastosowania SafeGyro

Bezzałogowy statek powietrzny będzie posiadał klasyczny układ napędowy wiatrakowca wspomagany silnikami elektrycznymi. Zostanie wyposażony w śmigła z regulowanym wektorem siły ciągu. Będzie mógł lądować jak wiatrakowiec (bez dodatkowych wirników) lub jak wirnikowiec (pionowo). Według naukowców z Politechniki Lubelskiej niezależne układy napędowe i różne sposoby lądowania dadzą przewagę – poprawione bezpieczeństwo – w porównaniu z konkurencyjnymi pojazdami latającymi.

Jego atutem będzie również stosunkowo niska cena w porównaniu do bezzałogowego śmigłowca o zbliżonej masie startowej – stwierdził kierownik projektu dr inż. Zbigniew Czyż z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej.

Zmniejszony poziom hałasu (silnik elektryczny zamiast spalinowego) może sprawić, że technologią zainteresuje się wojsko. Ponadto SafeGyro może być wykorzystywany przez służby mundurowe do celów obserwacyjno-zwiadowczych, posłuży do monitorowania stanu dróg i innych obiektów, będzie nadawał się do przewożenia niewielkich ładunków (sprzętu medycznego).

Prace nad projektem potrwają trzy lata. Szacowany koszt to prawie 1,5 mln zł. Środki zostały przyznane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider X.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.