Pod koniec września w województwie pomorskim oficjalnie otwarto największą farmę fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Farma Zwartowo zlokalizowana na powierzchni 300 ha docelowo dostarczy zieloną energię do około 153 tys. gospodarstw domowych.
Największa farma w naszej części Europy
Oficjalne otwarcie farmy Zwartowo zakończyło pierwszy etap budowy największej inwestycji fotowoltaicznej w Polsce oraz w tej części Europy. Farmę zbudowała firma Respect Energy w partnerstwie z Goldbeck Solar. Powierzchnia farmy robi wrażenie – 300 ha to tyle, ile 420 boisk piłkarskich.
– Respect Energy koncentruje się na inwestycjach w odnawialne źródła energii, które docelowo zagwarantują naszym klientom pełne bezpieczeństwo w zakresie dostaw zielonej energii. Stawiamy sobie za cel stworzenie zielonej przyszłości dla naszego kraju, dlatego bycie częścią farmy fotowoltaicznej Zwartowo jest oczywistym rozszerzeniem naszej strategii biznesowej. Bardzo się cieszymy, że tak znaczący w skali europejskiej projekt jest jedną z inwestycji w ramach naszego portfolio – podkreśla Sebastian Jabłoński, Prezes Zarządu Respect Energy S.A.
W wyniku zakończonej pierwszej fazy inwestycji farma fotowoltaiczna wyposażona została w panele słoneczne o mocy 204 MWp. Druga faza inwestycji, zaplanowana na początek przyszłego roku, powiększy całkowitą moc do 290 MWp.
Projekt instalacji w Zwartowie przewiduje również utrzymanie biologicznej aktywności regionu. Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji oznacza np. zgodę na wypas owiec i gęsi, a także na budowę pasieki.
– Chcemy, żeby projekty, które realizujemy, były nie tylko cegiełką w stronę neutralności emisyjnej Polski, ale też żeby były odpowiedzialne środowiskowo. Żebyśmy tych gruntów, których używamy do produkcji energii, nie wyłączali całkowicie z produkcji rolnej, pomimo że są to tereny o bardzo niskich klasach, gdzie produkcja rolna byłaby w innym przypadku nisko opłacalna – zaznaczył Sebastian Jabłoński.
Budowa farmy wpisuje się także w konieczność podejmowania zdecydowanych działań mających na celu budowę zeroemisyjnej gospodarki i niezależności energetycznej Starego Kontynentu.
Bezpieczeństwo energetyczne
Farma o mocy 204 MW w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo do 290 MW, wytworzy w ciągu roku aż ok. 270 GWh zielonej energii. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę obecną sytuację międzynarodową.
Wojna w Ukrainie doprowadziła do bezprecedensowego kryzysu energetycznego, który postawił pod znakiem zapytania europejskie bezpieczeństwo energetyczne. Projekty takie jak farma Zwartowo zapewniają Polsce niezależność energetyczną i pewność dostaw zielonej energii.
– Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że złagodzenie kryzysu energetycznego możliwe jest tylko w przypadku odejścia od importu paliw kopalnych i intensyfikacji inwestycji w odnawialne źródła energii. Farma Zwartowo stanowi przykład konkretnych działań w tym kierunku. Już dziś firma Respect Energy pracuje nad kolejnymi realizacjami OZE w naszym kraju – podkreśla Sebastian Jabłoński.
Projekt farmy fotowoltaicznej Zwartowo finansowany jest przez konsorcjum trzech banków: Banku Pekao SA, PKO BP oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Energy. Suma finansowania wyniosła 635 mln zł.
Sama fotowoltaika jednak nie jest jedynym krokiem na drodze do transformacji energetycznej. Aby w pełni skorzystać z potencjału, jaki oferują wielkie farmy fotowoltaiczne, takie jak ta w Zwartowie, potrzebne są systemy magazynowania energii i modernizacja sieci przesyłowej.
Magazynowanie energii
Odnawialne źródła energii mają jedno poważne ograniczenie, a jest nim zależność od warunków pogodowych. Farma fotowoltaiczna może zasilić nawet 150 tys. gospodarstw domowych, ale koniecznym warunkiem jest obecność promieni słonecznych.
– Wraz z rozwojem rynku udział pojedynczej farmy będzie malał. Dlatego też istotne jest budowanie dużej ilości rozproszonych instalacji. W ciągu pięciu lat powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1750 MW, które wyprodukują ok. 2 TWh zielonej energii. To pozwoli już na zaspokojenie 1,5% popytu na energię elektryczną w Polsce – podkreślił Sebastian Jabłoński.
W Polsce powstaje obecnie szereg wielkoskalowych inwestycji, które umożliwią zgromadzenie wyprodukowanej przez OZE energii i wykorzystanie jej w okresach zapotrzebowania. Magazynowanie nadwyżek jest kluczowe, aby zapewnić stabilność sieci w godzinach szczytu (maksymalnego wykorzystania), a także w czasie kryzysu sieci elektroenergetycznego (niedobór mocy, blackout, atak na infrastrukturę krytyczną).
W magazyny energii inwestuje zarówno sektor publiczny jak i prywatny. Magazyn energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW ma być unikalny na skalę europejską. Projekt uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii.
Z kolei największy prywatny magazyn energii ma być wybudowany w południowej Polsce przez firmę Columbus Energy. Spółka uzyskała warunki przyłączenia dla przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW oraz pojemności 532 MWh. Urządzenie ma być zlokalizowane w południowej części kraju. Pozwoli ono stabilizować sieć oraz zwiększy możliwości dla przyłączenia nowych źródeł OZE w tym regionie. Tego typu magazyn jest w stanie zasilić przez całą dobę nawet 150 000 domów, czyli tyle, ile farma fotowoltaiczna w Zwartowie.
źródło: respect.energy, zdj. główne: screen z filmu Respect Energy przedstawiający farmę fotowoltaiczną w Zwartowie.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.