Nadmiar dwutlenku węgla szkodliwy dla rekinów

Nadmierne stężenie dwutlenku węgla ma wpływ nie tylko na jakość powietrza, ale także na wody. Co gorsza zakwaszenie akwenów negatywnie działa na żyjące w nich organizmy. Naukowcy z Niemiec i Południowej Afryki wykazali, że dochodzi do uszkodzeń łusek u rekinów, przez co mają kłopoty z pływaniem.

Dwutlenek węgla w wodzie bywa traktowany jako nawóz (np.: w akwarystyce). Wpływa także na jej zakwaszenie. W nadmiarze jest już uznawany za zanieczyszczenie i poważny problem. Wiadomo, że jest niebezpieczny dla koralowców. Teraz udowodniono, że szkodzi także rekinom.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zakwaszona woda niszczy łuski rekinów

Naukowcy z Uniwersytetu Duisburg-Essen, Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie wraz ze specjalistami z trzech południowoafrykańskich placówek odkryli, że nadmierna kwasowość wody prowadzi do niszczenia łusek u rekinów. Badania przeprowadzono na Haploblepharus edwardsii, endemicznym, niewielkim (60cm długości) rekinie dennym zasiedlającym wody w pobliżu Kapsztadu. Jedna grupa tych ryb przez kilka tygodni przebywała w wodzie o pH= 7,3, druga w typowej wodzie oceanicznej.

Po zakończeniu testów okazało się, że u pierwszej grupy zniszczeniu uległo 25 procent „ząbków” na skórze rekinów, u drugiej 10 proc. W pierwszym przypadku zmiany były na tyle istotne, że rekiny miały trudności z pływaniem. Naukowcy uznali różnicę w wynikach za działanie zakwaszonej wody, która jest wynikiem nadmiernego stężenia CO2. Jednocześnie wykazano, że rekiny mają mechanizmy regulacyjne, które nie dopuszczają do zakwaszenia krwi.

Zgodnie z szacunkami przy obecnym wzroście dwutlenku węgla w obiegu, globalny odczyn wód w oceanach osiągnie niebezpieczny poziom wynoszący 7,3 do 2300 roku (a 7,8-7,9 do 2100 roku). Obecnie ten współczynnik wynosi 8,1.

źródło: eurekalert.org, Jacqueline Dziergwa, Sarika Singh, Christopher R Bridges, Sven E Kerwath, Joachim Enax, Lutz Auerswald, Acid-base adjustments and first evidence of denticle corrosion caused by ocean acidification conditions in a demersal shark species, Sci Rep. 2019