Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najbardziej zrównoważony basen w Brukseli

swimmingpool

Najbardziej zrównoważony basen w Brukseli

Basen przy belgijskim Université Libre de Bruxelles istnieje już ponad 30 lat. Wyróżnia się jako obiekt zrównoważony i niskoemisyjny. Obiekt od czasu remontu służy nie tylko ludziom, ale i środowisku. Co go wyróżnia? Jakie ekologiczne rozwiązania w nim zastosowano?

Reklama

Ekopływanie

Ekologiczny basen znajduje się przy belgijskim Université Libre de Bruxelles. Po kilkuletniej modernizacji obiekt stał się technologicznym symbolem placówki, w której ogranicza się szkodliwe dla środowiska działania człowieka i wykorzystuje się energię odnawialną. 

Basen, który posiada kilka torów i basen instruktażowy z ruchomą podłogą, emituje o 500 ton mniej CO2 rocznie, niż wcześniej. Na basenie korzysta się z uzdatniania wody i gromadzenia deszczówki oraz ścieków. Dzięki temu zużywa on aż 70% mniej wody, niż przeciętny basen. Daje to 10 milionów litrów zaoszczędzonej wody rocznie. Placówka szczyci się także innowacyjnością płynącą z wykorzystania energii odnawialnej. Znajduje się tu elektrociepłownia, wytwarzająca energię elektryczną oraz ciepło ze spalania biomasy.

kT5BvuGagluPAf7PgS1 nx8k

Energetycznie niezależni

Sven De Bruyn, inżynier z Université Libre de Bruxelles dodaje, że centrale wentylacyjne mają wbudowany system odzysku energii, który wykorzystuje pompy ciepła. W efekcie energia jest zwracana do basenu. Inżynier opisuje tę placówkę jako kogeneracyjną, czyli  taką, która wytwarza energię elektryczną i użytkowe ciepło w elektrociepłowni. Słowem, korzystną zarówno dla środowiska, jak i wszystkich użytkowników. 

60% energii elektrycznej wytwarzanej przez system kogeneracji jest wykorzystywane na potrzeby basenu, a pozostałe 40% na pozostałą część kampusu.

Całkowita wartość inwestycji w ramach projektu to 7 800 000 euro, z czego ponad dwa miliony pochodziły z unijnego wsparcia. Dodatkowo basen może przyjąć rocznie blisko o połowę więcej osób, niż przed modernizacją, dzięki podwojeniu jego pojemności. Warunki panujące w tej placówce chwalą też nauczyciele wf-u i pływania:

Nauczanie tutaj jest łatwiejsze niż nauczanie w innym basenie. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy otrzymać taki basen, w którym nawet woda jest wyraźnie bardziej miękka niż w innych basenach. Obserwujemy też lepszą jakość powietrza mówi Kristine De Martelaer, profesor wychowania fizycznego.

Liczymy, że basen szybko wróci do łask i posłuży jako przykład dla innych sportowych placówek w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.