Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W województwie podlaskim powstanie nowoczesny zakład recyklingu

recykling

W województwie podlaskim powstanie nowoczesny zakład recyklingu

We wsi Dolistowo Stare, spółka BIOM uruchomi zakład recyklingu, który wykorzystuje śmieci o cechach surowców odpadowych, wysortowane z odpadów komunalnych. Inwestycja otrzymała wsparcie finansowe w wysokości ponad 26,5 mln zł z funduszy unijnych. Zakończenie budowy przewidziane jest na pierwszą połowę 2023 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rozsądne gospodarowanie odpadami

Spółka BIOM, odpowiedzialna za projekt, prowadzi już sortownię odpadów zbieranych selektywnie w Dolistowie Starym. Nowy zakład zostanie zlokalizowany tuż przy niej. 

– Nowoczesny zakład recyklingu w Dolistowie Starym to jedna z największych inwestycji z zakresu ochrony środowiska w regionie, dofinansowanych z funduszy unijnych. Wspólnie z zarządem województwa na jego budowę przyznaliśmy 26 milionów złotych – skomentował marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. – Dzięki temu wsparciu zwiększą się możliwości związane z segregacją odpadów i ich ponownym wykorzystaniem. W rezultacie przyczyni się to do mniejszego zanieczyszczenia środowiska i lepszego gospodarowania odpadami.

Upcykling tworzyw drewnianych i szklanych

Innowacyjność przedsięwzięcia polega na tym, że do produkcji gotowych wyrobów będą wykorzystywane nie tylko tworzywa sztuczne, ale również odpady drewniane, czy szklane. 

Kompleksowo chcemy wytwarzać produkty potrzebne do gospodarki odpadami. Będą to różnego rodzaju wiaty, altany, stelaże pomocne przy segregacji odpadów dla mieszkańców bloków, ale też domów jednorodzinnych – powiedział prezes zarządu BIOM Mirosław Bałakier. 

Moc przerobowa zakładu wynosi 10 tys. ton rocznie wysortowanych odpadów wykorzystanych do produkcji. Mirosław Bałakier zapewnia, że w większości zaspokoi to potrzeby województwa.

Fundusze europejskie wspierają zielone projekty

Całkowita wartość inwestycji to 38 mln zł, z czego 26,5 mln zł pokryje dotacja z funduszy unijnych. Projekt został wybrany do dofinansowania w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa podlaskiego na lata 2014-2020.

Źródło: wrotapodlasia.pl

Fot.: Mateusz Duchnowski

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.