1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najbardziej zrównoważony basen w Brukseli

swimmingpool

Najbardziej zrównoważony basen w Brukseli

Basen przy belgijskim Université Libre de Bruxelles istnieje już ponad 30 lat. Wyróżnia się jako obiekt zrównoważony i niskoemisyjny. Obiekt od czasu remontu służy nie tylko ludziom, ale i środowisku. Co go wyróżnia? Jakie ekologiczne rozwiązania w nim zastosowano?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ekopływanie

Ekologiczny basen znajduje się przy belgijskim Université Libre de Bruxelles. Po kilkuletniej modernizacji obiekt stał się technologicznym symbolem placówki, w której ogranicza się szkodliwe dla środowiska działania człowieka i wykorzystuje się energię odnawialną. 

Basen, który posiada kilka torów i basen instruktażowy z ruchomą podłogą, emituje o 500 ton mniej CO2 rocznie, niż wcześniej. Na basenie korzysta się z uzdatniania wody i gromadzenia deszczówki oraz ścieków. Dzięki temu zużywa on aż 70% mniej wody, niż przeciętny basen. Daje to 10 milionów litrów zaoszczędzonej wody rocznie. Placówka szczyci się także innowacyjnością płynącą z wykorzystania energii odnawialnej. Znajduje się tu elektrociepłownia, wytwarzająca energię elektryczną oraz ciepło ze spalania biomasy.

kT5BvuGagluPAf7PgS1 nx8k

Energetycznie niezależni

Sven De Bruyn, inżynier z Université Libre de Bruxelles dodaje, że centrale wentylacyjne mają wbudowany system odzysku energii, który wykorzystuje pompy ciepła. W efekcie energia jest zwracana do basenu. Inżynier opisuje tę placówkę jako kogeneracyjną, czyli  taką, która wytwarza energię elektryczną i użytkowe ciepło w elektrociepłowni. Słowem, korzystną zarówno dla środowiska, jak i wszystkich użytkowników. 

60% energii elektrycznej wytwarzanej przez system kogeneracji jest wykorzystywane na potrzeby basenu, a pozostałe 40% na pozostałą część kampusu.

Całkowita wartość inwestycji w ramach projektu to 7 800 000 euro, z czego ponad dwa miliony pochodziły z unijnego wsparcia. Dodatkowo basen może przyjąć rocznie blisko o połowę więcej osób, niż przed modernizacją, dzięki podwojeniu jego pojemności. Warunki panujące w tej placówce chwalą też nauczyciele wf-u i pływania:

Nauczanie tutaj jest łatwiejsze niż nauczanie w innym basenie. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy otrzymać taki basen, w którym nawet woda jest wyraźnie bardziej miękka niż w innych basenach. Obserwujemy też lepszą jakość powietrza mówi Kristine De Martelaer, profesor wychowania fizycznego.

Liczymy, że basen szybko wróci do łask i posłuży jako przykład dla innych sportowych placówek w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.