Najnowszy blok energetyczny Elektrowni Kozienice osiągnął moc nominalną

Najnowszy blok energetyczny Elektrowni Kozienice osiągnął moc nominalną

Dziewiąty września 2017 roku okazał się znaczącym dniem w historii Elektrowni Kozienice. To właśnie wtedy nowy blok energetyczny osiągnął moc nominalną po wstępnym rozruchu i rozpoczął oddawanie energii do krajowej sieci energetycznej.

Blok pracował ze zmienną mocą już od 1 września br., aby przeprowadzić zaplanowane testy i próby posynchronizacyjne, poprzedzające uzyskanie mocy na poziomie 1000 MW.

Dziewiątego września o godzinie 13.00 blok uzyskał moc na poziomie 700 MW, a następnie o 16.30 wygenerował 888 MW. Wskaźnik ten był najwyższym z dotychczas odnotowanych na terenie Polski. Był, ponieważ już godzinę później blok osiągnął moc 1000 MW.

„Przejście próby 1000 MW i synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym to wielki sukces wszystkich zaangażowanych stron. Wyróżnikiem zbudowanego bloku w Kozienicach jest zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Cały zespół profesjonalistów z Polimex-Mostostal pracujący dla Elektrowni Kozienice dołożył wszelkich starań, by zrealizować ten projekt na jak najwyższym poziomie. Czujemy ogromną satysfakcję, że nasza spółka ma swój udział w tak strategicznych projektach, jak budowa największej i jednocześnie najsprawniejszej jednostki wytwórczej opalanej węglem kamiennym w historii krajowej energetyki” – powiedział Antoni Józwowicz, prezes Polimex-Mostostal.

Polimex-Mostostal i Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe to konsorcjum wykonawców projektu.

Blok zostanie w pełni oddany do eksploatacji 19 grudnia br. po wcześniejszych pracach regulacyjnych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.