Najstarszy w Polsce wiąz szypułkowy z poważnymi uszkodzeniami. Wszystkiemu winny silny wiatr

Najstarszy w Polsce wiąz szypułkowy z poważnymi uszkodzeniami. Wszystkiemu winny silny wiatr

Nasz kraj zmaga się ostatnio z intensywnymi burzami, które niejednokrotnie wyrządzają wiele szkód. Na skutek niestabilnej pogody zagrożony jest nie tylko dobytek ludzki, ale też sama natura. W wyniku burzy poważnie uszkodzony został Wiedźmin – wiąz szypułkowy, który jest pomnikiem przyrody. 

Liczący około 460 lat wiąz szypułkowy rośnie w województwie lubuskim. Drzewo znane jest przede wszystkim z racji swojego wieku, ale także imponującego obwodu. Lubuski “Wiedźmin” może bowiem pochwalić się 940 centymetrową grubością.

Potężne drzewo o dwóch imionach 

Oprócz tego, że wiąz szypułkowy może pochwalić się długowiecznością i wspomnianym już imponującym obwodem, na uwagę zasługuje także sama jego nazwa, a właściwie dwie. Oficjalnie jego imię z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom książek Sapkowskiego. Wiąz szypułkowy nazwany został bowiem Wiedźminem. Zdarza się jednak, że o drzewie mówi się także jako o Mieszku. 

Los Wiedźmina nie oszczędzał 

Drzewo stojące w centrum jednej z lubuskich wsi rozrastało się przez lata. Chociaż j zdarzały się mniej lub bardziej poważne uszkodzenia, udawało mu się przetrwać. Wiąz Szypułkowy pokonywał nie tylko zagrożenia stwarzane przez naturę, ale też te, które były powodowane przez wandali. Drzewo to zyskało miano pomnika przyrody w XX wieku, a dokładnie w 1971 roku.

Wiedźmin poważnie uszkodzony

Pomimo swoich imponujących gabarytów drzewo uległo poważnemu uszkodzeniu. Burza, która przetoczyła się przez wieś Komorów uszkodziła jego pień, który był już pusty w środku. Złamany został także jedyny konar wiekowego pomnika przyrody.

Tym razem nie ma jednak gwarancji, że Wiedźmin przeżyje. 

Obecnie trudno określić, czy wiąz przeżyje. Mamy jednak taką nadzieję, gdyż to żywotne drzewa, a nasz wiąz udowadniał to wielokrotnie powiedział Andrzej Nowacki, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gubin.

W odniesieniu do jego stanu, największe znaczenie będzie miał stopień ewentualnych uszkodzeń systemu korzeniowego.

Źródło: tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.