Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa morska farma wiatrowa na świecie. W budowę Elanora Offshore zaangażowana polska firma

Największa morska farma wiatrowa na świecie

Największa morska farma wiatrowa na świecie. W budowę Elanora Offshore zaangażowana polska firma

Rusza projekt budowy największej na świecie morskiej farmy wiatrowej o mocy 5 gigawatów. Farma offshore powstanie u wybrzeży australijskiego stanu Wiktoria. W skład Konsorcjum odpowiedzialnego za jej budowę wchodzi polska firma Respect Energy Holding GK.

Reklama

Polska firma zbuduje największą farmę wiatrową na świecie

Podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki wiatrowej, które odbyło się w czerwcu 2023 roku, Respect Energy Holding GK ogłosił plan inwestycji w największą morską farmę wiatrową na świecie u wybrzeży Australii.  Po kilku tygodniach poznaliśmy więcej szczegółów.

– Cieszymy się, że projekt budowy największej farmy offshore na świecie o nazwie Elanora Offshore – współtworzony przez Respect Energy Holding – skupił wokół siebie najlepszych światowych ekspertów, którzy łączą siły tworząc Konsorcjum złożone z firm z branży energetycznej. Zespół Elanora Offshore jest doskonale przygotowany do pomyślnego zrealizowania każdego etapu tego ważnego projektu podkreśla Sebastian Jabłoński, Prezes Respect Energy Holding.

Planowana moc przyłączeniowa Elanora Offshore to 5GW (AC), co przekłada się na prawie 6GW mocy zainstalowanej (DC).  Projekt po osiągnięciu pełnej operacyjności będzie dostarczał ponad 20 TWh energii rocznie, co pozwoli na zaspokojenie 40% obecnego zapotrzebowania na energię w Wiktorii.

Największa farma wiatrowa na świecie – co o niej wiemy?

Największa farma wiatrowa na świecie powstanie u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego zadeklarowanego obszaru Australii w Gippsland. Obszar wyróżnia się optymalnymi warunkami do rozwoju tego typu projektów – silnym wiatrem i płytkimi wodami.

Największa morska farma wiatrowa na świecie
Farma powstanie u wybrzeży stanu Wiktoria, w ramach pierwszego zadeklarowanego obszaru Australii w Gippsland

Zgodnie z zapowiedziami, po otrzymaniu koncesji (Feasibility Licence) i innych niezbędnych zgód, pierwsza faza projektu Elanora Offshore osiągnie planowaną operacyjność w 2032 roku. Druga faza zostanie ukończona do końca 2034 roku, zgodnie z celami rządu stanu Wiktoria.

Zrealizowany projekt pozwoli uniknąć emisji ponad 600 mln ton CO2. Projekt stworzy też ponad 3000 bezpośrednich miejsc pracy podczas budowy i 320 bezpośrednich miejsc pracy podczas eksploatacji.

Konsorcjum informuje, że turbiny wiatrowe zostaną zlokalizowane w dużej odległości od brzegu.

Zrzut ekranu 2023 08 22 103015
Lokalizacja farmy, źródło: elanoraoffshore.com.au

Konsorcjum odpowiedzialne za budowę Elanora Offshore

W skład Konsorcjum odpowiedzialnego za projekt poza dostawcą i odbiorcą energii Respect Energy wchodzą specjalista ds. rozwoju morskiej energii wiatrowej KIMAenergy, sprzedawca energii EnergyAustralia, firma zajmująca się transportem i instalacją morskiej energii wiatrowej Boskalis i deweloper OZE Polpo Investments.

Firma KIMAenergy na swoim koncie ma projekty morskiej energetyki wiatrowej o mocy ponad 15 GW na całym świecie i będzie kierowała rozwojem projektu Elanora Offshore z siedzibą w stanie Wiktoria.

– Jesteśmy głęboko zaangażowani w projekt morskiej energetyki wiatrowej w Australii. Naszym celem jest sprawne wdrożenie wiodącej na świecie, zrównoważonej technologii morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy być częścią sprawiedliwej transformacji  – zapewniając korzyści lokalnym społecznościom i minimalizując wpływ na środowisko – zaznacza Maya Malik, CEO Elanora Offshore, założycielka KIMAenergy.

EnergyAustralia to główny australijski sprzedawca i wytwórca energii posiadający 1,6 milionów klientów na terenie wschodniej Australii. Obecnie obsługuje elektrownie o mocy ponad 5000 megawatów, w tym elektrownię węglową Yallourn w Latrobe Valley, która ma zostać zamknięta w 2028 roku.

Postrzegamy morską energetykę wiatrową jako źródło czystej energii, które może zastąpić część mocy utraconej w wyniku wycofania się z energetyki węglowej, zapewniając jednocześnie źródło nowego zatrudnienia dla naszych pracowników w elektrowni Yallourn wskazuje Dan Nugent, Head of Portfolio Development w EnergyAustralia.

Boskalis to jeden z wiodących globalnych wykonawców morskich elektrowni wiatrowych z flotą ponad 650 specjalistycznych statków. Ma dwudziestoletnie doświadczenie w pracy nad projektami infrastruktury morskiej w Australii. Dzięki doświadczeniu tego partnera projekt Elanora Offshore zyska dostęp do wysoce wyspecjalizowanych zasobów morskich farm wiatrowych i statków, co znacznie zmniejsza ryzyko związane z łańcuchem dostaw.

Od samego początku jesteśmy aktywni w branży morskiej energetyki wiatrowej w Europie, Azji Wschodniej i Stanach Zjednoczonych. Z niecierpliwością czekamy na wkład w transformację energetyczną Australii dzięki projektowi Elanora Offshorepodkreśla Marcel van Bergen, Dyrektor w firmie Boskalis.

Polpo Investments to australijska firma z doświadczeniem w tworzeniu elektrowni wykorzystujących energię odnawialną na skalę przemysłową.

Największe farmy wiatrowe na świecie

Obecnie światowym liderem energii pozyskiwanej z morskich farm wiatrowych są Chiny. W samym 2021 roku kraj postawił na morzu tysiące wiatraków o łącznej mocy 16,9 GW, co ustanowiło światowy rekord. To sprawiło, że łączna moc energii wiatrowej – lądowej i morskiej –  przekroczyła 830 GW. W Chinach znajduje się największa na ten moment farma. To lądowy kompleks Jiuquan Wind Power Base, który obejmuje blisko 7000 turbin wiatrowych o planowanej mocy około 20 GW, co oznacza, że mogłyby one zasilić w całości mały kraj. 

W 2022 roku Chiny zapowiedziały, że do 2025 roku rozpoczną budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrową o mocy 43,3 GW. Tysiące ogromnych turbin mogłyby zasilić całą Norwegię albo 13 milionów domów.  Farma ma zostać zlokalizowana na dnie Cieśniny Tajwańskiej w odległości między 75 a 185 km od brzegu.

Duże ambicje mają też brytyjski deweloper SSE Renewables, norweski koncern paliwowy Equinor i norweski specjalista w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej – Vårgrønn. Na morzu Północnym budują właśnie morską farmę wiatrową Dogger Bank o mocy 3,6 GW. Projekt ma zostać zrealizowany do 2026 roku.

Źródło: elanoraoffshore.com.au, informacja prasowa Respect Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.