Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa na świecie elektrownia fal morskich. 77 MW czystej mocy morza

Największa na świecie elektrownia fal morskich. 77 MW czystej mocy morza

Największa na świecie elektrownia fal morskich. 77 MW czystej mocy morza

Od bicia piany zwykle nie przybywa niczego konkretnego, okazuje się, że są jednak wyjątki. Unikalny projekt elektrowni fal morskich o wartości 150 milionów powstanie u wybrzeży Turcji. Co wiemy o tej inwestycji?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Największa na świecie elektrownia fal morskich

Firma Eco Wave Power opracowała innowacyjną technologię produkcji czystej energii elektrycznej z fal oceanicznych i morskich. Prosty, ale inteligentny projekt umożliwia mocowanie pływaków do istniejących konstrukcji, takich jak mosty, mola etc.

Umowę między Eco Wave a firmą OREN Ordu Enerji, zależną od tureckiej gminy, na terenie której powstanie elektrownia, podpisano 8 grudnia 2022 roku. Porozumienie dotyczy potencjalnej budowy instalacji dostarczającej energię z ruchu fal morskich. Elektrownia o mocy 77 MW będzie największym tego typu lądowym obiektem na świecie i pierwszym w Turcji. Koszt inwestycji wyniesie 150 milionów dolarów. 

Dążąc do zbudowania samowystarczalnej sieci, Ordu postrzega Eco Wave Power jako ważny atut umożliwiający pełne wykorzystanie naszego potencjału w zakresie 100% czystej energii. Cała gmina Ordu jest podekscytowana możliwością pełnego wykorzystania potencjału morza i wykorzystania jego nieograniczonego źródła energii do zasilania naszej sieci elektrycznej skomentował Mustafa Kemal Macit, prezes i dyrektor generalny Ordu Enerji.

Innowacyjny projekt Eco Wave Power został uznany za „pionierską technologię” przez Ministerstwo Energetyki Izraela i otrzymał liczne wyróżnienia, takie jak m.in. tytuł Efficient Solution od Solar Impulse Foundation. Na czym polega ten pomysł i czy jest opłacalny?

Unikalna technologia

Charakterystyczne niebieskie pływaki działają w następujący sposób:

  1. Pływaki czerpią energię z fal wykorzystując wznoszący się i opadający ruch wody.
  2. Ruch pływaków ściska tłoki hydrauliczne, które przekazują biodegradowalny płyn hydrauliczny do akumulatorów zlokalizowanych na lądzie.
  3. Dzięki nagromadzonemu płynowi w akumulatorach powstaje ciśnienie.
  4. Zwolnienie płynu (ciśnienia) wprawia w ruch silnik hydrauliczny.
  5. Silnik obraca generator, a energia elektryczna przekazywana jest do sieci za pomocą falownika.
  6. Płyn hydrauliczny wraca do pojemnika, gdzie czeka na nadejście kolejnej fali.

Płyn po dekompresji wraca do zbiornika płynu hydraulicznego, tworząc w ten sposób okrężny układ zamknięty. System rozpoczyna produkcję energii elektrycznej z wysokości fali 0,5 metra. Obecnie twórcy technologii prowadzą znaczące projekty o mocy ponad 325,7 MW na całym świecie, m.in. w Izraelu.

Na potrzeby największej na świecie elektrowni tego typu, turecka gmina udostępni firmie Eco Wave Power dziewięć falochronów, na których mogą zostać zamontowane charakterystyczne niebieskie pływaki, na okres 25 lat. Wykonawca będzie odpowiedzialny za budowę i uruchomienie elektrowni oraz sprzedaż energii elektrycznej.

Po uzyskaniu korzystnych wyników studiów wykonalności, budowa elektrowni o mocy 77 MW rozpocznie się od instalacji stacji pilotażowej o mocy do 4 MW. Projekt będzie stopniowo rozbudowywany, aż do osiągnięcia pełnej mocy. 

Energia z fal morskich, pomimo wielkiego potencjału i rosnącej liczby projektów, wciąż jest niedoceniana. 

Energia z fal morskich

Konstruktorzy z całego świata chcący wykorzystać moc drzemiącą w morzach i oceanach prześcigają się w tworzeniu wymyślnych elektrowni. Każda z nich jest inna i na swój sposób wyjątkowa. 

Firma Sea Wave Energy limited (SWEL) zaprojektowała konwerter energii z ruchu fal, który nazwała – „magnesem linii fali” (Wave Line Magnet, WEL). 10 lat pracy nad tym rozwiązaniem pozwoliło na opracowanie przełomowego urządzenia, które wytwarza tanią i zieloną energię. 

SINN Power, jako pierwsza i jedyna firma na świecie opracowała Ocean Hybrid Platform – urządzenie łączące pozyskiwanie energii z fal, wiatru i energii słonecznej. Pierwsza taka platforma działa w Grecji już od 2020 roku. 

Firma CalWave zakończyła trwający 10 miesięcy pilotaż swojej najnowszej technologii pozyskiwania energii z ruchu fal. Projekt, który został wdrożony we wrześniu 2021 roku u wybrzeży San Diego, otrzymał w styczniu nagrodę Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w wysokości 7,5 mln $.

UniWave 200 firmy Wave Swell Energy to platforma morska, która wykorzystuje fale do wytwarzania energii elektrycznej. Po roku testów firma odnotowuje wyniki, które przekraczają ich oczekiwania. Czy ta nietypowa technologia ma komercyjny potencjał?

Co ciekawe, największa elektrownia tego typu ma także swoje tło polityczne. 

Kontekst polityczny

Pochodząca z Izraela firma Eco Wave Power, podkreśla że ich inwestycja w Turcji ma ważny aspekt współpracy między oboma narodami. Porozumienie ma być następstwem niedawnej rozmowy telefonicznej między kandydatem na premiera Izraela Benjaminem Netanjahu i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który zgodził się ustanowić „nową erę stosunków” w stosunkach izraelsko-tureckich.

To ważne partnerstwo, które, mamy nadzieję, jeszcze bardziej wzmocni więzi Turcji i Izraela. Z przyjemnością witamy Eco Wave Power i ich technologię w Republice Turcji powiedziała Ayşe Mehlika Yıldız Ersen, trzeci sekretarz ambasady tureckiej w Tel Awiwie. 

Energia odnawialna, z uwagi na swój transnarodowy charakter, łączy zatem państwa w dążeniu do neutralności klimatycznej. Oby powstawało jak najwięcej takich projektów!

Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc ogłosić tę przełomową umowę między Eco Wave Power i Ordu Enerji, ponieważ ta współpraca pozwoli nam po raz pierwszy dostarczać czystą energię elektryczną z tureckich fal . Dzięki ambitnym celom w zakresie zrównoważonego rozwoju i regionalnej bliskości naszej siedziby Turcja jest interesującą lokalizacją do dalszego wdrażania i rozwijania naszej innowacyjnej technologii energii faldodała Inna Braverman, założycielka i dyrektor generalna Eco Wave Power. 

źródło i zdjęcia: ecowavepower.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.