Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia odnawialna z ruchu fal jest na fali – Kalifornia ma swój pomysł i się chwali

Energia odnawialna z ruchu fal jest na fali - Kalifornia ma swój pomysł i się chwali

Energia odnawialna z ruchu fal jest na fali – Kalifornia ma swój pomysł i się chwali

Energia z fal morskich to największa niewykorzystana jeszcze energia odnawialna na Ziemi, zdolna do pokrycia 30% zapotrzebowania całej ludzkości na prąd – twierdzi CalWave, kalifornijska firma z obszaru OZE. Amerykanie opracowali nowe urządzenie do pozyskiwania energii z fal morskich i odnoszą na tym polu sukcesy. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Energia odnawialna z ruchu fal

Firma CalWave zakończyła właśnie trwający 10 miesięcy pilotaż swojej najnowszej technologii pozyskiwania energii z ruchu fal. Projekt, który został wdrożony we wrześniu 2021 roku u wybrzeży San Diego, otrzymał w styczniu nagrodę Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych w wysokości 7,5 mln $.

Opatentowana i skalowalna technologia xWave™ firmy CalWave to kolejny dowód, że ruch fal jest opłacalną i zrównoważoną metodą na wytwarzanie energii. Urządzenie o mocy 20 MW działające w Kalifornii zostało już wyciągnięte z wody i wycofane z eksploatacji. Wyniki posłużą do udoskonalenia technologii w następnym miejscu, gdzie będą prowadzone testy, a będzie to Newport w stanie Oregon.

W czasie trwających prawie rok testów ważną rolę pełnił wbudowany kontroler, który przejął część działań i autonomicznie wyłączał urządzenie podczas burzy. Dzięki temu mobilna elektrownia działała nieprzerwanie przez ponad 99% czasu trwania pilotażu.

Stałe i pewne źródło energii

XWave firmy CalWave działa w czasie całkowitego zanurzenia pod powierzchnią wody. Mechanizmy zarządzania obciążeniem, podobne to tych znanych z turbin wiatrowych, pozwoliły przetrwać urządzeniu kilka dużych burz w czasie prowadzonych testów. Twórcy twierdzą, że ich mobilna wodna elektrownia jest w stanie działać nawet 20 lat na otwartym oceanie, chociaż to oczywiście okaże się dopiero w praktyce.

Jak działa urządzenie? Ruch fal oddziałuje na układ napędowy, podobny do tego znanego z turbiny wiatrowej. Energia kinetyczna prowadzi do obracania wału podłączonego do generatora i ten ruch wytwarza energię elektryczną.

Technologie energii z fal morskich – takie jak xWave firmy CalWave – mają niesamowity potencjał przekształcenia naszego systemu energetycznego na wiele sposobów; mogą służyć jako źródło energii dla sieci krajowej albo pomagać oddalonym od źródeł mocy społecznościom w zmniejszeniu ich zależności od paliw kopalnych (…) –  powiedziała Jennifer Garson, dyrektor biura ds. technologii energetyki wodnej w amerykańskim Departamencie Energii.

Twórcy nie zdradzają wielu szczegółów na temat samej technologii, pilnie strzegąc swojego patentu. Być może dowiemy się więcej, gdy projekt wejdzie w fazę komercjalizacji.

– Pomyślne wdrożenie CalWave w Kalifornii oznacza niezwykle ważny krok na drodze do komercjalizacji tego systemu pozyskiwania energii z faldodała Jennifer Garson. 

Jakie jeszcze technologie pozwalają na uzyskanie energii z ruchu fal morskich?

Energia na fali

Firma Sea Wave Energy limited (SWEL) zaprojektowała konwerter energii z ruchu fal, który nazwała – „magnesem linii fali” (Wave Line Magnet, WEL). 10 lat pracy nad tym rozwiązaniem pozwoliło na opracowanie przełomowego urządzenia, które wytwarza tanią i zieloną energię. 

Konwerter energii fal Archimedes Waveswing o mocy 16 kW popłynął promem na brytyjskie wyspy Orkady. Ważące 50 ton urządzenie o wysokości siedmiu i średnicy czterech metrów zakończyło pierwsze testy na morzu.

Inną formą pozyskiwania energii z morza jest korzystanie z pływów i prądów morskich. Takie technologie wdrażają m.in. Brytyjczycy i Szwedzi. 

źródło: calwave.energy, zdj. główne

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.