Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika, turbiny wiatrowe i energia z fal morskich w jednym hybrydowym urządzeniu OZE

Fotowoltaika, turbiny wiatrowe i energia z fal morskich w jednym hybrydowym urządzeniu OZE

Fotowoltaika, turbiny wiatrowe i energia z fal morskich w jednym hybrydowym urządzeniu OZE

SINN Power, jako pierwsza i jedyna firma na świecie opracowała Ocean Hybrid Platform – urządzenie łączące pozyskiwanie energii z fal, wiatru i energii słonecznej. Pierwsza taka platforma działa w Grecji już od 2020 roku. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Siła potrójnego OZE

Firma SINN Power zademonstrowała pierwszą pływającą platformę w lecie 2020 roku. U wybrzeży greckiej wyspy Kreta zaczęło działać wtedy jedyne na świecie urządzenie łączące siłę trzech odnawialnych źródeł energii: słońca, wiatru i fal morskich. 

2 2
źródło: sinnpower.com

Platforma Ocean Hybrid Platform firmy SINN Power w Heraklionie daje 80 kWp mocy z fotowoltaiki, zaprojektowano ją dla fal o wysokości 12 m i prędkości wiatru do 60 m/s. Plany firmy z Bawarii są jednak o wiele bardziej ambitne – twórcy chcą zbudować większe i bardziej wydajne konstrukcje.

Pływające farmy fotowoltaiczne wciąż jeszcze nie są popularnym rozwiązaniem. Tymczasem finansowane z pieniędzy rządu federalnego USA centrum badawcze National Renewable Energy Laboratory szacuje, że globalny potencjał energetyczny pływających PV to nawet 7,6 TW. 

A gdyby dodać do tej mocy energię z wiatru i fal morskich? Potencjał tego rozwiązania jest naprawdę wielki, chociaż musi ono mierzyć się także z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Jak działa technologia SINN Power, która odpowiada na te wyzwania?

Słońce + wiatr + woda

Ocean Hybrid Platform stworzono z myślą o działaniu w niezabezpieczonych środowiskach morskich, gdzie fale dochodzą nawet do 12 metrów wysokości, a prędkość wiatru sięga 27 m/s. Pływająca konstrukcja wytrzymuje wiatr o prędkości do 60 m/s, m.in. dzięki zastosowaniu lekkiego, wytrzymałego i odpornego na korozję aluminium.

Platformę zaprojektowano bezobsługowo, co pozwala na wdrożenia na małą, średnią i dużą skalę w różnych środowiskach przybrzeżnych i morskich.

Nasze podejście do projektowania trwałej i długowiecznej platformy do produkcji energii odnawialnej w środowisku morskim radykalnie zmieni sektor OZE. Zastosowania dla deweloperów projektów obejmują uzupełnienie morskich farm wiatrowych w celu zwiększenia ich mocy, dostarczanie energii ze źródeł odnawialnych dla akwakultur, produkcję wodoru lub po prostu produkcję energii elektrycznej dla obszarów przybrzeżnych, odległych wysp i wielu innychtwierdzi CEO SINN Power, Dr. Inż. Philipp Sinn.

Technologia może znaleźć swoje zastosowanie nie tylko na morzu, lecz także na jeziorach oraz w zatokach. Twórcy stawiają na modułowość i skalowalność elektrowni, które mogą być rozbudowywane w różnych warunkach. W przypadku zamkniętych zbiorników wodnych, autorzy rozwiązania twierdzą, że rzucanie cienia przez platformę dodatkowo ogranicza wzrost glonów oraz parowanie wody. 

Efekt chłodzenia, jaki zapewnia woda, oraz odbijanie promieni słonecznych przez panele słoneczne tworzy optymalną temperaturę, aby zmaksymalizować wydajność fotowoltaikiczytamy na stronie sinnpower.com.

Wszystkie platformy przystosowane są do warunków takich obciążenie opadami śniegu oraz burze. Zaopatrzone są także w systemy cumowania. 

W wersji przeznaczonej do unoszenia się na falach morskich, w standardowym kontenerze mieści się jeden blok, na którym zamontować można 66 modułów fotowoltaicznych, wraz z czterema turbinami wiatrowymi umieszczonymi po bokach  Platforma umieszczona jest na wysokości 5 metrów nad poziomem morza i może być łączona z innymi blokami w większe hybrydowe elektrownie OZE.

W jaki sposób pozyskiwana jest energia z fal morskich?

Energia z fal morskich

Energia z fal morskich to największa niewykorzystana jeszcze energia odnawialna na Ziemi, zdolna do pokrycia 30% zapotrzebowania całej ludzkości na prąd – twierdzi m.in. CalWave, kalifornijska firma z obszaru OZE

SINN Power wdraża i testuje opracowane przez siebie moduły konwerterów energii fal przy ścianie falochronu w Heraklionie w Grecji od 2015 roku. Zasada jest prosta: poprzez ruchy fal w górę i w dół, zamocowane elementy pływające każdego modułu wprawiają w ruch podnoszący się drążek. W wyniku tarcia wszystkie dołączone generatory wytwarzają energię elektryczną. 

Generatory energii z fal działają już na całym świecie, chociaż wciąż jest to technologia niszowa. Innym przykładem wykorzystania potencjału tego OZE jest UniWave 200 firmy Wave Swell Energy. Po roku testów firma odnotowuje wyniki, które przekraczają ich oczekiwania. 

Z kolei firma Sea Wave Energy limited (SWEL) zaprojektowała konwerter energii z ruchu fal, który nazwała – „magnesem linii fali” (Wave Line Magnet, WEL). 10 lat pracy nad tym rozwiązaniem pozwoliło na opracowanie przełomowego urządzenia, które wytwarza tanią i zieloną energię. 

źródło i zdjęcia: sinnpower.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.