Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa pompa ciepła na świecie ogrzeje miasto

Największa pompa ciepła na świecie ogrzeje miasto

Największa na świecie pompa ciepła może zasilić nawet 25 000 gospodarstw domowych. Instalacja wykorzystuje energię z dwutlenku węgla i wody morskiej dzięki korzystnej lokalizacji. 

Reklama

Dania stawia na OZE

Największa na świecie pompa ciepła DIN Forsyning opiera swoja działanie na nietoksycznym i bezpiecznym dla środowiska dwutlenku węgla oraz wodzie morskiej. Według niemieckich producentów – MAN Energy Solutions, może dostarczyć rocznie około 280 tys MWh ciepła do sieci ciepłowniczej w miastach Esjerg i Varde. Dzięki działaniu urządzenia emisja CO2 ma zostać ograniczona o nawet 120 tys. ton rocznie, zasilając tym samym 25 000 gospodarstw domowych, czyli ¼ miasta. 

– To znaczący kamień milowy, na który z niecierpliwością czekaliśmy od dłuższego czasu. Od teraz wszyscy nasi klienci w Varde i Esbjerg będą mogli korzystać z sieci ciepłowniczej pochodzącej bezpośrednio z Morza Północnego – zapewnia Helle Damm-Henrichsen, dyrektor zarządzająca DIN Forsyning.

“Zielone” ogrzewanie dla całego miasta 

Duński zakład ciepłowniczy jest zlokalizowany w porcie, dzięki czemu może wykorzystywać energię z pobliskich farm wiatrowych oraz wodę morską jako źródła ciepła. Lokalizacja elektrowni jest szczególna – ze względu na unikatowy ekosystem, brzeg morza Wattowego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Miasto Esbjerg jako pierwsze pokazuje, jak miejskie systemy grzewcze można przekształcić, wykorzystując odnawialne źródła energiipowiedział dyrektor generalny MAN Energy Solutions, dr Uwe Lauber. –Wykorzystanie innowacyjnych pomp ciepła na skalę przemysłową w celu zapewnienia zrównoważonego ogrzewania to nie tylko osiągnięcie technologiczne, ale także wzór dla innych miast na całym świecie, które przechodzą na bardziej ekologiczne systemy energetyczne. 

System pompy ciepła jest uzupełniany przez kocioł na zrębki drzewne, wykorzystujące odpady przemysłu drzewnego oraz system kotła elektrycznego, który służy jako zasilanie rezerwowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zbilansowanie mocy i dostarczanie energii nawet w wypadku przerw w dostawie.

Celem miasta Esbjerg jest transformacja energetyczna i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roki. Budowa wielkoskalowej pompy ciepła to przede wszystkim odpowiedź na potrzeby wynikające z zamknięcia ostatniej elektrowni węglowej. 

Zobacz też: Pompa ciepła podnosi cenę nieruchomości, ale ogrzewanie nią opłaca się najbardziej. Nowy raport 

Źródła: euroheat.org, pv-magazine.com

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.