Największa w USA pasieka połączona z farmą fotowoltaiczną właśnie startuje

Istotną cechą permakultury jest koncepcja wielokrotnego wykorzystywania tej samej przestrzeni lub tych samych zasobów. Taką ideę zaimplementował PineGate Renewables z Karoliny Północnej w Stanach Zjednoczonych. Firma uruchamia właśnie pasiekę połączoną z farmą fotowoltaiczną – największy tego rodzaju projekt w USA.

Projekt Eagle Point to farma PV, która znajduje się w hrabstwie Jackson w stanie Oregon. Znajdzie się na niej 48 uli, które umieszczone zostaną pomiędzy modułami PV. Za pszczelą część inwestycji odpowiedzialny jest John Jacob z Old Sol Apiaries. Uruchomienie nowej pasieki jest istotne z uwagi na spadającą liczbę pszczół. „W latach 2016-17 pszczelarze w Oregonie stracili około jednej trzeciej wszystkich kolonii”, mówi Jacob. „Przyjazne pszczołom tereny, takie jak farmy fotowoltaiczne, pełnią istotną rolę w rozwiązaniu problemu pszczelej populacji”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Badania przeprowadzone na solarnych pasiekach w Wielkiej Brytanii wskazują, że tego rodzaju hybrydowe projekty mogą zwiększać populację pszczół w danym regionie, co daje zyski dla całej przyrody i rolnictwa. Wyniki tych badań opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science and Technology”. Analizami objętych zostało około 6500 hektarów terenów dookoła 204 MW farm słonecznych.

Farmy fotowoltaiczne PineGate Renewables, takie jak SolarCulture, są przyjazne dla całej biosfery. Niska roślinność i trawa wzmacniają ziemię i pomagają w magazynowaniu wody deszczowej w gruncie.

Nad całym projektem czuwa m.in. firma Regenerate z Kolorado, zajmująca się usługami ekologicznymi. Do wiosny 2019 na farmie mają znaleźć się pszczoły. W przyszłości, jak ma nadzieję deweloper, zainspiruje ona inne firmy do tworzenia podobnych projektów.