Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największe instalacje OZE – fotowoltaika

Największe instalacje OZE – fotowoltaika

Fotowoltaika jest gałęzią odnawialnych źródeł energii, która rozwija się najdynamiczniej. Inwestorzy farm produkujących energię w oparciu o wykorzystanie paneli fotowoltaicznych prześcigają się nawzajem pod względem wielkości zainstalowanej mocy. Często zdarza się, że nowe rekordy padają w bardzo krótkim czasie. Choć ostatnio zauważalne jest wyhamowanie tego trendu. Na rynku niemieckim, hiszpańskim i czeskim tempo przyrostu nowych mocy jest nieznaczne w porównaniu do pierwszej dekady nowego tysiąclecia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Chcąc przestawić największe instalacje fotowoltaiczne należy zacząć od światowych. Elementem porównawczym jest oczywiście moc osiągana przez poszczególne farmy, gdyż nawet przy tej samej powierzchni, różnić się one mogą rodzajem używanych paneli oraz montażem, co znacznie wpływa na uzyski. Światowymi liderami na rynku fotowoltaicznym są zdecydowanie Niemcy, stosunkowo dużą zainstalowaną moc posiadają również Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Włochy, Wielka Brytania oraz Hiszpania.

Zdecydowanie największą obecnie działającą instalacją fotowoltaiczną jest amerykańska farma Solar Star. Jej zainstalowana moc wynosi aż 579 megawatów. Zlokalizowana jest w Kalifornii na obszarze 13 kilometrów kwadratowych. Buduje ją 1,7 mln krzemowych paneli fotowoltaicznych firmy SunPower umieszczonych na trackerach. Jej budowa rozpoczęła się w 2013 roku, a do sieci podłączono ją w czerwcu br. Maksymalna nominalna osiągana moc może wynieść nawet 747,3 MW. Farma jest w stanie wygenerować wystarczająco dużo energii do zasilania ponad 255 000 gospodarstw domowych.

Kolejne pod względem wielkości są dwie amerykańskie farmy należące do First Solar: Topaz Solar oraz Desert Sunlight, obie o mocy 550 MW. Pierwsza z nich, Topaz Solar, zajmuje powierzchnię 26 kilometrów kwadratowych. Buduje ją blisko 9 milionów paneli PV w technologii cienkowarstwowej (CdTe) wykonanych przez firmę First Solar. Projekt rozpoczął się w listopadzie 2011 roku, a zakończył 3 lata później. Uzysk roczny z tej instalacji wynosi około 1 100 GWh. W lutym 2012 r. projekt kupiła za 2 mld dolarów należąca do Warrena Buffetta firma MidAmerican Renewables LLC. Według niektórych doniesień, aby utrzymać palmę pierwszeństwa planowano zwiększenie mocy do 580 MW. Druga farma, Desert Sunlight, obejmuje 16kilometrów kwadratowych powierzchni, a buduje ją 8,8 miliona paneli cienkowarstwowych (CdTe) od First Solar. Projekt rozpoczęto w 2011 roku, a oddano do użytku w styczniu 2015 roku.

Jeszcze do niedawna największą w Europie instalacją fotowoltaiczną była niemiecka farma o nazwie Solarpark Meuro, której moc wynosi 166 megawatów. Powstała na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego. Tworzy ją 636 000 paneli słonecznych oraz 20 000 falowników. Została oddana do użytku w 2012 roku. Ostatnio nastąpiło otwarcie farmy fotowoltaicznej we Francji. Zlokalizowana na obszarze 250 hektarów instalacja ma moc 300 MW. Znajduje się w miejscowości Cestas k. Bordeaux, a jej budowa rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Do montażu użyto modułów fotowoltaicznych chińskich producentów: Trina Solar, Yingli Solar i Canadian Solar.

W Polsce nie możemy poszczycić się tak ogromnymi instalacjami, największe, niedawno podłączone farmy fotowoltaiczne mają po 2 MW mocy. Choć szykują się większe, w innych częściach kraju, ale na razie są w budowie. Pierwsza z nich, znajdująca się w Ostrzeszowie, oddana została 30 czerwca tego roku. Buduje ją 8 tysięcy paneli słonecznych o mocy 250 kW. Zajmuje ona powierzchnię blisko 11 000 metrów kwadratowych Na terenie spółki Biogazownia Ostrzeszów. Ilość energii elektrycznej, jaką rocznie wygeneruje elektrownia to ok. 2000 MWh, co wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną około 600 gospodarstw domowych. Druga instalacja o mocy 2 MW oddana została na początku września br. w Cieszanowie. Zajmuje teren około 45 000 metrów kwadratowych i składa się z 8333 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych, o mocy znamionowej 240 Wp. Pierwszym etapem budowy (zakończonym w październiku 2014) było oddanie instalacji o mocy 1 MW.

Drugie miejsce wśród polskich farm PV zajmuje instalacja w Szczecinie o mocy 1,85 MW. Zlokalizowana jest na terenie Zakładu Produkcji Wody „Miedwie”, należącego do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o w Szczecinie. Oficjalne otwarcie nastąpiło w czerwcu tego roku. Większość produkowanej energii szczeciński zakład chce wykorzystać na potrzeby własne. Niewiele mniejszą instalacją jest farma w miejscowości Kolno, której moc wynosi 1,84 MW. Jest to jedna z pięciu elektrowni  wchodzących w skład Podlasie Solar Park, cała grupa ma mieć w sumie 5 MW (niektóre źródła wskazują, że ma to być nawet 7 MW). Ogólna powierzchnia ma zająć około 10 ha. Inne duże farmy fotowoltaiczne na terenie naszego kraju to instalacja o mocy 1,64 MW Gdańsk/Przejazdowo, którą buduje 6 292 paneli słonecznych oraz 1,5 MW instalacja w Gubinie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.