Największy fotowoltaiczny carport na świecie powstanie przy belgijskim zoo w Brugelette

Parking ogrodu zoologicznego w Belgii będzie pokryty panelami fotowoltaicznymi. Główny wykonawca inwestycji zapewnia, że będzie to największy na świecie fotowoltaiczny carport. Projekt zostanie zrealizowany w belgijskiej miejscowości Brugelette.

Łączna moc ogromnej elektrowni fotowoltaicznej będzie wynosić 20 MW i złoży się na nią 62,75 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja pokryje 80% parkingu mogącego pomieścić około 7 tys. samochodów. Dodatkowo parking zostanie wyposażony w 80 stacji ładowania samochodów elektrycznych. W planach jest rozbudowa infrastruktury ładowania do 800 terminali.

Finalizacja projektu zaplanowana jest na początek przyszłego roku, a prace konstrukcyjne rozpoczęły się w zeszłym miesiącu. Szacuje się, że roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 20 GWh, a niewykorzystane nadwyżki zostaną odsprzedane do sieci. Inwestycja jest w 30% realizowana przez spółkę celową należącą do Perpetum Energy, która jest głównym wykonawcą i w 70% przez firmę Integrale działającą w sektorze ubezpieczeniowym. Perpetum Energy carport w Brugelette będzie największym tego typu obiektem na świecie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska tonie w korkach

W Polsce na 1000 mieszkańców obecnie przypada aż 600 samochodów, co stanowi duży problem, jeśli chodzi o organizacje ruchu drogowego. Przez ostatnie 25 lat ilość samochodów wzrosła aż trzykrotnie. Państwo nie jest w stanie przystosować infrastruktury drogowej w tak krótkim czasie. – Jesteśmy narodem wyjątkowo zmotoryzowanym – samochodów używamy częściej niż obywatele Europy Zachodniej – mówił w rozmowie z Pap-em dr Bartosz Bartosiewicz.