Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy kompleks wodorowy w Stanach Zjednoczonych

Największy kompleks wodorowy w Stanach Zjednoczonych

Amerykańska Firma Hy Stor Energy, chcąc dorównać Europie, ogłosiła, że ​​zamierza wybudować ekologiczny kompleks produkcji i magazynowania wodoru. To obecnie największy wodorowy projekt w USA.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ambitne plany firmy

Firma Hy Stor Energy chce wykorzystać odnawialne źródła energii do produkcji wodoru w przemyśle naftowym i gazowym. Pierwsza faza projektu zakłada produkcję 110 000 ton zielonego wodoru rocznie i magazynowanie ponad 70 000 ton w podziemnych kawernach solnych.

Drugim największym projektem wodorowym ogłoszonym w USA jest Advanced Clean Energy Storage w stanie Utah. Jego planowana realizacja przypada na 2025 rok, a koszty inwestycji szacowane są na miliard dolarów.

Jednak Advanced Clean Energy Storage nie dorównuje firmie Hy Stor Energy, która zapowiada ponad 10 razy więcej niż 5500 ton pojemności magazynowej proponowanej przez Advanced.

Koszt inwestycji

Dyrektor generalna Hy Stor Energy, Laura L. Luce, odmówiła określenia kosztów hubu wodorowego jej firmy.

Powiedziała jednak w wywiadzie, że partner finansowy Hy Stor, Connor, Clark & ​​Lunn Infrastructure z siedzibą w Kanadzie, zarządza ponad 90 miliardami dolarów i jest  całkowicie zaangażowany w projekt oraz angażuje kapitał własny na tyle, na ile jest to wymagane.

– Geostock Sandia, partner inżynieryjno-zaopatrzeniowy i budowlany Hy Stor, ma 50-letnie doświadczenie w budowaniu podziemnych projektów magazynowych na całym świecie, w tym projektów wodorowych w Europie – Podaje Laura L. Luce.

Potencjał firmy Hy Stor

Firma Hy Stor ma już spore doświadczenie w tworzeniu podziemnych magazynów gazu ziemnego. Realizacje ich projektów osiągają wartość nawet ponad 3 miliardów dolarów. Ponadto firma magazynuje już większość gazu zimnego w całym kraju!

Teraz jednak firma postanowiła zwrócić większą uwagę na ekologię. Chce  całkowicie przerzucić się na przechowywanie zielonego wodoru, który jest wytwarzany przy użyciu czystej energii.

Wytwarzany wodór będzie przechowywany w podziemnych wyrobiskach solnych w Mississippi.

– Firma Hy Stor ma już uprawnienia do budowy kilku takich podziemnych miejsc, podobnych do tych, które od dziesięcioleci przechowują wodór w Europie i Teksasie – podaje dyrektor generalna Hy Stor.

Stany Zjednoczone już teraz wytwarzają około 11,4 miliona ton wodoru rocznie, głównie do wykorzystania w rafinacji paliw kopalnych oraz produkcji nawozów i chemikaliów.

Niestety,  prawie cała produkcja skupia się na nieekologicznym „szarym wodorze” wytwarzanym z gazu ziemnego. Projekt firmy Hy Stor jest ogromnym krokiem w stronę dekarbonizacji USA.

Źródło: canarymedia.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.