Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najwyżej położona gruntowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce została zamontowana w Beskidzie Żywieckim

Najwyżej położona gruntowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce została zamontowana w Beskidzie Żywieckim

Najwyżej położona gruntowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce została zamontowana w Beskidzie Żywieckim

Najwyżej położona gruntowa instalacja fotowoltaiczna w Polsce została zamontowana przy Schronisku Górskim PTTK „Rysianka” w Beskidzie Żywieckim. Elektrownia słoneczna o mocy 32 kWp znajduje się na wysokości 1 290 m n.p.m., a jej wykonawcą jest Columbus Energy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Najwyżej zamontowana instalacja fotowoltaiczna w Polsce

Instalacja na Hali Rysianka składa się z 87 modułów monokrystalicznych Sunport 370 Wp Full Black oraz 2 nowoczesnych inwerterów Solis, przystosowanych do pracy na zewnątrz budynku. Szacowana roczna zdolność produkcyjna elektrowni wynosi ok. 33 MWh.

Realizacja dla schroniska „Rysianka” była dla nas bardzo ciekawym przedsięwzięciem projektowo-logistycznym. Po raz pierwszy montowaliśmy instalację na takiej wysokości i tak skomplikowanym podłożu. W projekcie wykorzystaliśmy naturalne pochylenie terenu w kierunku południowym i dodatkowo zastosowaliśmy duży kąt paneli, co zapobiega nadmiernemu osadzaniu się śniegu oraz zwiększa wydajność paneli – tłumaczy Piotr Trojanowski, Kierownik Realizacji w Terenie Columbus Energy S.A. 

Po kilku miesiącach pracy widać, że instalacja przynosi ponadprzeciętne uzyski. 

Fotowoltaika w Beskidzie Żywieckim

Energię z instalacji fotowoltaicznej dzierżawcy schroniska wykorzystują przede wszystkim do oświetlenia obiektu, zasilania urządzeń elektrycznych oraz podgrzania wody użytkowej.

– Instalacja działa od grudnia 2021 roku., a jej produkcję zaczęliśmy monitorować w połowie stycznia 2022 roku, po podłączeniu do sieci. W tym czasie, do początku września, instalacja wyprodukowała już ponad 28 MWh energii elektrycznej. Co ciekawe, już w marcu wygenerowała 4,5 MWh energii, czyli porównywalnie do wyników z miesięcy letnich – maja i czerwca, gdy dzień jest najdłuższy – mówi Trojanowski.

Zasilanie schroniska „Rysianka” energią słoneczną pozwoli w ciągu roku ograniczyć emisję CO² o blisko 23 tony.

Zdecydowaliśmy się na fotowoltaikę głównie ze względów ekonomicznych. Mając w perspektywie wzrost cen prądu, przeliczyliśmy ile możemy zaoszczędzić dzięki własnej elektrowni. Wyniki okazały się bardzo atrakcyjne, a nasze obawy o podwyżki cen energii szybko się sprawdziły. Już widzimy rezultaty naszej inwestycji – w rachunkach za prądmówi Witold Wiewióra, dzierżawca Schroniska Górskiego „Rysianka” .

Fotowoltaika pozwoliła właścicielom na skorzystanie także z innych ekologicznych rozwiązań.

Pełny obraz sytuacji będziemy mieli po roku, ale już teraz możemy przyznać, że to była dobra decyzja. Dzięki fotowoltaice zdecydowaliśmy się też na podgrzewanie wody użytkowej kotłem elektrycznym, zamiast kotłem na ekogroszek. To jest rozwiązanie bardziej ekonomiczne, lepsze dla środowiska i bezobsługowe dodaje Wiewióra.

Montaż instalacji fotowoltaicznej w górach przynosi dobre wyniki nie tylko w Polsce, lecz także chociażby w Alpach. 

Panele słoneczne radzą sobie w górach

Projekt, który powstaje na płaskowyżu Alpjerung w szwajcarskim kantonie Valais na wysokości ponad 2000 – 2200 m n.p.m pozwoli na wytwarzanie energii z obu stron instalacji. 

Gondosolar, w odróżnieniu od konwencjonalnych systemów fotowoltaicznych, to pionowa i dwustronna elektrownia słoneczna. Wyglądem przypomina ekran solarny. Szwajcarski producent energii odnawialnej Alpiq podał, że elektrownia słoneczna o mocy 18 MW  zostanie zbudowana z 4500 dwufazowych modułów i zajmie powierzchnię ok. 10 hektarów.

Za jedną z większych zalet górskich instalacji może być zdolność do wytwarzania znacznie większych niż zwykle ilości energii. W Valais promieniowanie słoneczne jest od 15 do 20% większe niż średnia szwajcarska

źródło i zdj. główne: Columbus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.