Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nastolatka wykorzystała sztuczną inteligencję do ochrony lasów przed pożarami

Nastolatka wykorzystała sztuczną inteligencję do ochrony lasów przed pożarami

Reshma Kosaraju to zeszłoroczna laureatka Children’s Climate Prize. Mając 15 lat opracowała sposób na ochronę lasów przed pożarami. Jej technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję i dane meteorologiczne do typowania obszarów zagrożonych wybuchem ognia. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nastolatka stworzyła system do ochrony lasów

Kalifornia to obszar, który od lat nawiedzają ogromne, dewastujące hektary terenów pożary. Każdego roku region zmaga się z narastającymi falami upałów i coraz intensywniejszą suszą. Tegoroczna fala ognia niedawno zmusiła do ewakuacji prawie 8 tys. mieszkańców z położonego na północy stanu miasteczka Weed. 

Jednak najgorszym w historii Kalifornii pod względem pożarów był październik 2017. Wtedy ogień pochłonął 40 ofiar śmiertelnych, spalił miliony akrów ziemi i doprowadził do miliardów dolarów strat. To skłoniło Reshmę do refleksji. 

Rozpoczęłam badania i odkryłam, że obecne metody koncentrują się na wykrywaniu pożarów lasów po ich wystąpieniu i mają kilka ograniczeń. Chciałam zbadać i sprawdzić, czy mogę znaleźć sposób na przewidywanie pożarów zanim się pojawiają, co może pomóc uratować życie, pieniądze i środowiskotłumaczy Reshma Kosaraju

Tak powstał system sztucznej inteligencji do przewidywania pożarów, który działa z dokładnością do nawet 90%. 

Jak sztuczna inteligencja wykrywa pożary w lasach?

System zaprojektowany przez nastolatkę zbiera dostępne dane meteorologiczne, jak temperatura, wilgotność gleby i prędkość wiatru. Dzięki tym parametrom sztuczna inteligencja może obliczyć, w jakim obszarze istnieje największe prawdopodobieństwo wybuchu pożaru. Skuteczność tej technologii wynosi aż 90%. System jest już wykorzystywany przez strażaków, ale Reshma planuje rozszerzenie go do aplikacji mobilnej, z której będzie można korzystać w szerszej skali. 

FNaBiJUbLC1YLDqnFpiSLnrLaQyQpPmGZYTV FpujiEtC6OL WFWmSf6uWA8dlvt3EJr0x1Zn4yXyGDdUiFPbWBVVjAeCn3yFvxwQwnj5ABQh5HjVhzRkHy4T
Źródło: Benjamin Kerensa/Children Climate Prize

Za swoje osiągnięcie Reshma Kosaraju została wyróżniona prestiżową nagrodą Children’s Climate Prize. 

Reshma reprezentuje to, co najlepsze w przedsiębiorczości młodzieży: odważną, innowacyjną i zorientowaną na rozwiązania. Jej model wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz technologię w innowacyjny i doświadczony sposób, aby dokładnie przewidzieć ryzyko pożarów lasów, a jednocześnie uwzględnić niezależne zmienne klimatu, pogody i ludzkich zachowań. Przejrzysta i skalowalna koncepcja biznesowa z globalnym podejściem do dostępności. To przykład niezwykłego i kreatywnego rozwiązania opartego na usystematyzowanym podejściu!podsumowało jury Children’s Climate Prize. 

Innowacyjny system do wykrywania pożarów Huawei 

Nad podobnym projektem pracowała marka Huawei wraz z grecką spółką Nova-Wind oraz startupem PROBOTEK. Efektem kolaboracji jest systemem do wczesnego wykrywania pożarów, który chroni już lasy w Grecji. 

W strategicznych punktach lasu Syngrou zainstalowano czujniki dymu i ognia, które zostały połączone z inteligentną platformą zarządzania oraz z dronem. Bezzałogwiec będzie wykonywać rutynowe loty obserwacyjne, jak również loty awaryjne w przypadku wskazań czujników, by potwierdzić odczyty. Do wykrywania dymu lub ognia wykorzystywane będą również specjalne algorytmy, które analizują obraz i wysyłają dane do centrum kontroli, wskazując potencjalne ogniska pożaru. System ma ułatwiać szybką reakcję odpowiednich służb pożarniczych i usprawniać akcje gaśnicze.

Artykuł jest częścią cyklu pt. dobry wątek na piątek. Przeczytaj historie innych bohaterów i ich przełomowych dokonań

Źródła: mynewsdesk.com, ecovoice.com.au

Fot. główna: Children Climate Prize

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.