Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy udowodnili, że połączenie fotowoltaiki i geotermii jest zarówno możliwe, jak i opłacalne

połączenie geotermii i fotowoltaiki

Naukowcy udowodnili, że połączenie fotowoltaiki i geotermii jest zarówno możliwe, jak i opłacalne

Stworzona przez Szwedów elektrownia słoneczno – geotermalna okazuje się strzałem w dziesiątkę – połączenie tych dwóch systemów zapewnia większą efektywność energetyczną niż ich oddzielne umieszczenie. Dzieje się tak z prostego powodu – usytuowanie blisko siebie daje możliwość połączenia zalet obu systemów, tworząc integralną, zaawansowaną całość. W tradycyjnej farmie fotowoltaicznej ciągłe wystawienie na działanie promieni słonecznych rozgrzewa panel do bardzo wysokiej temperatury, co obniża jego efektywność. Zastosowane tutaj rozwiązanie różni się nieco od konwencjonalnego – panele chłodzone są za pomocą wody lub powietrza, które przepływa w specjalnych rurkach znajdujących się pod nimi. Tracone zazwyczaj ciepło, będące do tej pory przyczyną problemów, staje się kolejnym źródłem energii – dzięki czemu temperatura utrzymywana jest na odpowiednim poziomie, nie dopuszczając do przegrzania i uszkodzenia panelu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jednocześnie utrzymywane są optymalne warunki pracy. Płyn znajdujący się w rurkach podgrzewa się średnio do temperatury dziesięciu stopni Celsjusza. Następnie rozgrzana woda oddaje ciepło do gruntu, którego temperatura w Szwecji to mniej więcej dwa – trzy stopnie. Podgrzanie otoczenia odwiertu pod geotermię powoduje zwiększenie efektywności systemów geotermalnych, oraz pomp ciepła. Płyn, przekazując pobraną z paneli nadwyżkę energii, schładza się. W kolejnym etapie wpływa ponownie do systemu rurek znajdujących się pod panelem, umożliwiając ciągłe utrzymanie ich w odpowiedniej temperaturze.

Szwecja jest krajem, gdzie ponad 20% domów ma dostęp do geotermii. Stwarza to możliwość zastosowania tego rozwiązania na dużą skalę. Obniży cenę jednostkowej ilości energii pozyskiwanej w ten sposób, zwiększy niezależność energetyczną a przede wszystkim – pomoże w ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych, których spalanie jest szkodliwe dla środowiska. Coraz częściej mamy do czynienia z przypadkami łączenia instalacji odnawialnych źródeł energii. W USA budowane są farmy wiatrowo – słoneczne, które maksymalnie wykorzystują zagospodarowany pod elektrownię grunt. Dodatkowo takie połączenie jest tańsze niż budowanie elektrowni osobno – zarówno w budowie, jak i później w przesyle i dystrybucji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.