Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemiecki rząd chce ułatwić montaż balkonowej fotowoltaiki. Za Odrą to prawdziwy hit

Niemiecki rząd chce ułatwić montaż balkonowej fotowoltaiki. Za Odrą to prawdziwy hit

Niemiecki rząd chce ułatwić montaż balkonowej fotowoltaiki. Za Odrą to prawdziwy hit

Nasi zachodni sąsiedzi montują panele fotowoltaiczne na balkonach w naprawdę olbrzymich ilościach. Boom na ten typ instalacji rozpoczęty przez wojnę w Ukrainie powoli się kończy, ale modułów na balkonach nadal przybywa. Rząd RFN planuje wkrótce dalsze ułatwienia w prawie znacznie ułatwiające ich montaż.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

50 tys. balkonowych instalacji PV w kwartał

Wraz z inwazją Rosji na Ukrainę ceny energii elektrycznej wzrosły również u naszych zachodnich sąsiadów: cena jednej kilowatogodziny wzrosła z 0,3 euro do 0,4 euro. Wtedy właśnie Niemcy zaczęli masowo montować fotowoltaikę na swoich balkonach. O jakich liczbach mówimy? Do połowy ubiegłego roku było to aż 230 tys. instalacji, a w całym 2023 zamontowano ich w sumie 300 tysięcy.

Ten rok wcale nie jest dużo gorszy pod tym względem. Jak podaje Bundesnetzagentur, niemiecki regulator rynku energetycznego, przez pierwsze trzy miesiące 2024 roku nasi zachodni sąsiedzi zamontowali na balkonach ponad 50 tys. instalacji fotowoltaicznych. Ich łączna liczba do końca marca wynosiła 400 tys. Jeżeli to tempo się utrzyma, to do połowy roku balkonowych modułów PV będzie w RFN niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej o tej samej porze.

Co oprócz kryzysu energetycznego jest odpowiedzialne za tak gwałtowny wzrost tego segmentu w Niemczech? Tamtejsze prawo i dotacje do tego zachęcają. W Berlinie na balkonową instalację można odebrać dotację w wysokości do 500 euro, a na początku tego roku zwiększono prawnie dopuszczalną moc takich modułów z 600 W do 800 W. Niedługo szykują się kolejne korzystne dla tej idei zmiany w niemieckim prawie.

Rząd Niemiec planuje dalsze ułatwienia

Wyżej wspomnieliśmy o zwiększeniu dopuszczalnej mocy panelu balkonowego. Okazuje się, że jeszcze w tym roku ma się to wydarzyć po raz kolejny. Na początku kwietnia w życie weszły z kolei wyjątkowe udogodnienia dla osób chcących zamontować PV na balkonie. Zmniejszono przede wszystkim ilość biurokracji. Aby zarejestrować moduł w systemie Marktstammdatenregister (MaStR) należało niegdyś podać około 20 informacji, teraz jest to zaledwie 5.

W planach są kolejne udogodnienia, które mają zostać zawarte w nowej ustawie przyśpieszającej rozwój krajowej fotowoltaiki. Prace nad tym dokumentem są już finalizowane w rządzie. Nie znamy na razie jego dokładnego brzmienia, ale w kontekście balkonowych modułów PV ma on jeszcze mocniej ułatwić rejestrację takiej instalacji. Do tej pory osoba przechodząca przez taki proces musiała najpierw podłączyć panele do systemu MaStR, a potem jeszcze powiadomić o tym swojego dystrybutora. Nowe przepisy zakładają, że po rejestracji w MaStR dystrybutor będzie informowany o tym fakcie przez Bundesnetzagentur.

– Ludzie powinni mieć możliwość najłatwiejszego uczestniczenia w transformacji energetycznej. Systemy balkonowe można teraz zarejestrować szybko i bez biurokracji – zapewniał Klaus Müller, prezes Bundesnetzagentur.

Łączna moc fotowoltaiki w Niemczech wynosiła pod koniec ubiegłego roku 83,4 GW.

– Czytaj także: Fotowoltaika w bloku mieszkalnym. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródła: gadzetomania.pl, benchmark.pl, gramwzielone.pl

Fot. Triplec85 (CC BY-SA 4.0), Canva (Pawel Gaul)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.