Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nestlé wprowadza nową przekąskę. Zamiast cukru używa odpadów owocowych

nestle

Nestlé wprowadza nową przekąskę. Zamiast cukru używa odpadów owocowych

Nestlé planuje wprowadzić na rynek nowy baton o nazwie Incoa. Jednak zamiast cukru, firma wykorzysta miazgę z owoców kakaowca. Do tej pory uchodziła ona za produkt uboczny produkcji kakao. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Miazga z kakao zamiast cukru

Nestlé pozyskuje surowiec z plantacji kakao w Brazylii. Zamierza również nawiązać współpracę z rolnikami w Afryce Zachodniej. Alexander von Maillot, dyrektor ds. cukiernictwa w Nestlé, zapewnia, że miazgę kakaową można również wykorzystać jako słodzik przy pieczeniu ciast. 

Sprzedaż samych ziaren kakao nie wyciągnie nas z biedy – powiedział Lamine Keita, rolnik z Wybrzeża Kości Słoniowej. – Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyśmy mogli sprzedawać również miąższ, który teraz nadaje się tylko do wyrzucenia. 

Baton Incoa najpierw trafi do supermarketów we Francji i Holandii. Wkrótce znajdziemy go również na pozostałych rynkach europejskich. 

Less waste i sprawiedliwy handel

Działania Nestlé wpisują się w idee less waste i założenia sprawiedliwego handlu. Zmniejszają również marnotrawstwo żywności. Do tej pory rolnicy sprzedawali tylko ziarna kakaowca. Obecnie mogą sprzedać także miazgę, tym samym zwiększając swoje dochody o 20-40%.

To wielkie wydarzenie dla naszej firmy, a także dla każdego klienta, który dba o zdrowie i środowisko – powiedział w rozmowie z Reutersem Alexander von Maillot.

Wzrasta zainteresowanie upcyklingiem

Nestlé nie jest pierwszą marką, która wykorzystuje miazgę kakaowca. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Lindt & Spruengli, Ritter Sport i Felchlin. Nietypowy dodatek znalazł się już w makaronikach i truflach. 

Jak widać, upcykling zyskuje popularność również w branży spożywczej. Stowarzyszenie Upcycled Food podkreśla, że wykorzystanie miazgi kakaowej na szeroką skalę może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20 mln ton rocznie. Organizacja definiuje upcykling spożywczy jako ponowne wykorzystanie żywności, którą wcześniej traktowano jako odpad.

Źródło: Reuters 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.