Nestlé wprowadza nową przekąskę. Zamiast cukru używa odpadów owocowych

Nestlé wprowadza nową przekąskę. Zamiast cukru używa odpadów owocowych

Nestlé planuje wprowadzić na rynek nowy baton o nazwie Incoa. Jednak zamiast cukru, firma wykorzysta miazgę z owoców kakaowca. Do tej pory uchodziła ona za produkt uboczny produkcji kakao. 

Miazga z kakao zamiast cukru

Nestlé pozyskuje surowiec z plantacji kakao w Brazylii. Zamierza również nawiązać współpracę z rolnikami w Afryce Zachodniej. Alexander von Maillot, dyrektor ds. cukiernictwa w Nestlé, zapewnia, że miazgę kakaową można również wykorzystać jako słodzik przy pieczeniu ciast. 

Sprzedaż samych ziaren kakao nie wyciągnie nas z biedy – powiedział Lamine Keita, rolnik z Wybrzeża Kości Słoniowej. – Bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyśmy mogli sprzedawać również miąższ, który teraz nadaje się tylko do wyrzucenia. 

Baton Incoa najpierw trafi do supermarketów we Francji i Holandii. Wkrótce znajdziemy go również na pozostałych rynkach europejskich. 

Less waste i sprawiedliwy handel

Działania Nestlé wpisują się w idee less waste i założenia sprawiedliwego handlu. Zmniejszają również marnotrawstwo żywności. Do tej pory rolnicy sprzedawali tylko ziarna kakaowca. Obecnie mogą sprzedać także miazgę, tym samym zwiększając swoje dochody o 20-40%.

To wielkie wydarzenie dla naszej firmy, a także dla każdego klienta, który dba o zdrowie i środowisko – powiedział w rozmowie z Reutersem Alexander von Maillot.

Wzrasta zainteresowanie upcyklingiem

Nestlé nie jest pierwszą marką, która wykorzystuje miazgę kakaowca. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Lindt & Spruengli, Ritter Sport i Felchlin. Nietypowy dodatek znalazł się już w makaronikach i truflach. 

Jak widać, upcykling zyskuje popularność również w branży spożywczej. Stowarzyszenie Upcycled Food podkreśla, że wykorzystanie miazgi kakaowej na szeroką skalę może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20 mln ton rocznie. Organizacja definiuje upcykling spożywczy jako ponowne wykorzystanie żywności, którą wcześniej traktowano jako odpad.

Źródło: Reuters