NIE dla plastiku w gdyńskim ratuszu

Gdyński ratusz zgodnie z „dyrektywą plastikową”, która ma być wprowadzona w krajach Unii Europejskiej, już teraz oficjalnie żegna się z tworzywami sztucznymi. Plastikowe kubki, słomki, talerzyki czy pojemniki na żywność będą zastąpione przedmiotami z drewna, metalu lub innych materiałów wielokrotnego użytku.

Zgodnie z ustawą wprowadzoną przez Unię Europejska (nazwaną „dyrektywą” plastikową) w krajach wspólnoty od 2021 będzie obowiązywał zakaz obrotu dziesięcioma produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, dla których łatwo można znaleźć bardziej ekologiczne zamienniki. To m.in. plastikowe sztućce, talerzyki, patyczki kosmetyczne, kijki do balonów i kubki. W Gdyni postanowiono nie czekać aż ustawa wejdzie w życie i wprowadzić nowe rozporządzenie kilkanaście miesięcy wcześniej.

Fotowoltaika od Columbus Energy
Gdyńscy urzędnicy promują postawę pro-ekologiczną

Od teraz magistrat w Gdyni odstawia plastikowe sztućce, talerzyki, kubki i inne produkty, które powodują zaśmiecenie środowiska. Zmiany obejmą także wodę mineralną. Plastikowe butelki i zgrzewki zostaną zastąpione przez szkło wykorzystywane jako surowiec wtóry. Pozytywne zmiany dotyczą nie tylko codzienności w pracy urzędniczej, ale mają być wieloobszarowe. Takie działanie ma objąć także wszystkie imprezy i masowe eventy organizowane lub współorganizowane przez miasto. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek apeluje, aby w podobny sposób urzędnicy postępowali z materiałami biurowymi, starając się ograniczyć ich zużycie do minimum.

Akcja redukcji plastiku w urzędach (i na imprezach) to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Jednak nawet pojedyncze przykłady mogą wzbudzić zainteresowanie, pozytywny odbiór, stać się trendem, a z czasem nawykiem wśród mieszkańców.