Niemcy deklarują, że przeznaczą 75 miliardów euro na walkę ze zmianami klimatycznymi

Niemiecki rząd deklaruje gotowość do wydania 75 mld euro na walkę ze zmianami klimatu. Władze kraju nie zgadzają się jednak, co do sposobów rozstrzygnięcia tej kwestii. Minister finansów twierdzi, że brak rozwiązania zagraża stabilności niemieckiego rządu.

Spotkanie niemieckich partii koalicyjnych w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi dotyczy w głównej mierze sposobów skutecznej realizacji założonych celów transportowych do 2030 roku. Wnioski dotyczą ulg podatkowych i subwencji, które przyczynią się do zakupów samochodów elektrycznych. W celu przeciwdziałania destabilizacji ziemskiego systemu klimatycznego planowane są modernizacje sieci kolejowych, poprawa transportu publicznego, budowa nowych ścieżek rowerowych oraz promowanie paliw alternatywnych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Transportu, opisaną przez monachijski dziennik “Süddeutsche Zeitung” i niemiecką agencję prasową DPA, do 2030 roku na ten cel rząd planuje przeznaczyć aż 75 mld euro.

Brak konsensusu w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi

W wywiadzie dla dziennika “Die Welt” minister transportu Andreas Scheuer powiedział, że fundusze rządowe będą niezbędne, by pokryć koszty walki ze zmianami klimatu. Scheuer nie popiera również propozycji drastycznych podwyżek cen benzyny i ogrzewania oraz planu wycofania samochodów z miast, twierdząc, że w wywarłyby one negatywny wpływ na styl życia mieszkańców.

Rząd niemiecki jest jednak podzielony, co do sposobu wdrażania poszczególnych regulacji i podatku od emisji CO2. Minister Finansów Olaf Scholz z Partii Socjaldemokratycznej stwierdził, że brak porozumienia w tej kwestii może zagrozić stabilności niemieckiego rządu. Podczas piątkowego spotkania z ministrami finansów Unii Europejskiej Scholz powiedział także, że państwa członkowskie muszą podjąć „drastyczne kroki”.

Angela Merkel wezwała producentów samochodów do podjęcia „tytanicznego wysiłku” polegającego na stworzeniu bardziej zrównoważonych opcji podróży w dążeniu do osiągnięcia krajowych i międzynarodowych celów klimatycznych. Podczas przemówienia otwierającego Międzynarodowe Targi Samochodów i Tuningu IAA we Frankfurcie nad Menem powiedziała: – Wysoka mobilność będzie miała swoją cenę, jeśli nie zostaną wyprodukowane bardziej wydajne, przyjazne dla klimatu pojazdy.

Oczekuje się, że niemiecki rząd do 20 września przedstawi program, który zagwarantuje Niemcom osiągnięcie wyznaczonych celów w zakresie przeciwdziałania zmianie klimatu.