Niemcy inwestują w fabrykę akumulatorów

Europejskie podmioty z sektora produkcji ogniw litowo-jonowych zjednoczyły swoje siły we wspólnej inicjatywie – w planach jest budowa dużej fabryki akumulatorów. Zakład ma pozwolić na sprostanie globalnemu zapotrzebowaniu, głównie ze strony coraz większej liczby stacjonarnych magazynów energii elektrycznej.

Inicjatywę tę wspiera niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań (BMBF), które na ten cel przeznaczyło 500 milionów euro. Za projekt i budowę fabryki odpowiadać będzie niemiecka organizacja badań stosowanych, Fraunhofer-Gesellschaft. W połowie tego roku instytucja ta ma wybrać odpowiednią lokalizację do budowy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wiedza i doświadczenie na temat budowy fabryki ogniw Li-ion w tej skali pozyskana będzie od innego członka konsorcjum – szwajcarskiej firmy Leclanche, która od dawna produkuje ogniwa i magazyny energii. Firma ta posiada już swoją fabrykę w Niemczech, w Willstatt niedaleko Sztrasburga.

Oprócz fabryki na miejscu powstać ma też centrum badawcze, które umożliwi szybkie wykorzystywanie nowych badań naukowych w produkcji. Dzięki wdrażaniu nowinek fabryka produkować powinna wysokiej klasy ogniwa, co jest częścią niemieckiego strategicznego planu związanego z próbą konkurowania z producentami z Azji. Jest to szczególnie istotne teraz, gdy popyt na takie ogniwa jest szczególnie duży z uwagi na rosnącą popularność pojazdów elektrycznych i magazynów energii elektrycznej.

Niemcy mają nadzieję, że dzięki wielkości konsorcjum i bliskiej współpracy poszczególnych firm uda się zredukować koszty operacyjne i inwestycyjne w nowej fabryce, a także przyspieszyć rozpoczęcie masowej produkcji ogniw.

Oprócz Leclanche do konsorcjum dołączy BMZ Group, które produkuje pakiety litowo-jonowe oraz Customcells wytwarzające elektrody do tych akumulatorów, ogniwa oraz systemy magazynowania energii elektrycznej o nie oparte. W inicjatywie bierze udział także firma EAS – wielkoskalowy producent ogniw i baterii litowo-jonowych oraz Liacon, który już buduje swoją fabrykę ogniw w Dreźnie. Jej uruchomienie jest planowane w tym roku.

Partnerzy podpisali już porozumienie-memorandum, które pozwolić ma na rozpoczęcie etapu planowania nowego centrum badawczo-produkcyjnego.