Niemcy rozpoczynają aukcję OZE w zakresie wiatraków on-shore

Federalny regulator sieci energetycznej w Niemczech – BnetzA – otworzył pierwszy przetarg w systemie aukcyjnym na prąd elektryczny uzyskiwany z wiatraków na lądzie. Pierwsza transza jaka ma zostać zakupiona w systemie aukcyjnym to 800 MW energii,

Ostateczny termin składania propozycji do tej aukcji ustalono na 2. maja tego roku. Instalacje o mocy powyżej 750 kW, których operatorzy zamierzają uczestniczyć w aukcji, muszą zgłosić się co najmniej trzy tygodnie przed powyższym terminem w celu rejestracji w BNetzA.

Graniczna cena energii ustalona została – dla inwestycji w optymalnym położeniu – na 80 euro za MWh. Dodatkowo, operator ustalił kryteria geograficzne, mające wspomóc zrównoważony rozwój OZE w kraju. Nasz zachodni sąsiad ma problem z przesyłem energii elektrycznej na osi północ-południe, w związku z czym ustalono, że jednie 258 MW z 800 MW znajdować się ma w północnych landach.

Na specjalną uwagę w aukcjach liczyć mogą społecznościowe projekty wiatrowe, które m.in. nie muszą się wcześniej rejestrować u operatora – mogą one składać oferty w aukcji przed uzyskaniem stosownej licencji.

W latach 2017 – 19 Niemcy planują dołączać rocznie 2,8 GW nowych mocy z lądowych farm wiatrowych. W roku 2020 wartość ta ma wzrosnąć do 2,9 GW.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.