1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niemcy rozpoczynają aukcję OZE w zakresie wiatraków on-shore

Niemcy rozpoczynają aukcję OZE w zakresie wiatraków on-shore

Federalny regulator sieci energetycznej w Niemczech – BnetzA – otworzył pierwszy przetarg w systemie aukcyjnym na prąd elektryczny uzyskiwany z wiatraków na lądzie. Pierwsza transza jaka ma zostać zakupiona w systemie aukcyjnym to 800 MW energii,

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ostateczny termin składania propozycji do tej aukcji ustalono na 2. maja tego roku. Instalacje o mocy powyżej 750 kW, których operatorzy zamierzają uczestniczyć w aukcji, muszą zgłosić się co najmniej trzy tygodnie przed powyższym terminem w celu rejestracji w BNetzA.

Graniczna cena energii ustalona została – dla inwestycji w optymalnym położeniu – na 80 euro za MWh. Dodatkowo, operator ustalił kryteria geograficzne, mające wspomóc zrównoważony rozwój OZE w kraju. Nasz zachodni sąsiad ma problem z przesyłem energii elektrycznej na osi północ-południe, w związku z czym ustalono, że jednie 258 MW z 800 MW znajdować się ma w północnych landach.

Na specjalną uwagę w aukcjach liczyć mogą społecznościowe projekty wiatrowe, które m.in. nie muszą się wcześniej rejestrować u operatora – mogą one składać oferty w aukcji przed uzyskaniem stosownej licencji.

W latach 2017 – 19 Niemcy planują dołączać rocznie 2,8 GW nowych mocy z lądowych farm wiatrowych. W roku 2020 wartość ta ma wzrosnąć do 2,9 GW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.