Niemcy szukają drzewa najbardziej odpornego na suszę

Niemcy szukają drzewa najbardziej odpornego na suszę

Susza to problem, który dotyka nie tylko Polskę. Nasi zachodni sąsiedzi, którzy borykają się z tym problemem od trzech lat, szukają metod neutralizujących jej skutki. Spalone w zeszłorocznych pożarach tereny przeznaczają na testy najbardziej wytrzymałych roślin.

Jak podkreślają leśnicy, marzec i kwiecień to miesiące najtrudniejsze zwłaszcza podczas okresów suszy. Dr Horst Sprossmann, rzecznik Lasów Turyngii, podkreślił, że właśnie w tych miesiącach najczęściej dochodzi do pożarów lasów.

Brak zielonej roślinności na ziemi powoduje, że może szybko dojść do pożaru, zwłaszcza jeśli ktoś beztrosko wyrzuci papierosatłumaczył.

Jednym z regionów najmocniej dotkniętych suszą jest Turyngia. W zeszłym roku miał tam miejsce jeden z największych pożarów w historii kraju. By przygotować się na nadchodzące lata, w których susze i upały mogą się jeszcze wzmagać, pracownicy leśnictwa sadzą odporne na ciepło sadzonki, m.in. jodły pospolitej.

Najbardziej problematycznymi dla specjalistów drzewami są buki, które w normalnych warunkach stanowią ważny element klimatycznie stabilnego lasu. Niestety drzewa te nie radzą sobie z brakiem  wody.

Widać w całym kraju, że stare buki umierają z powodu suszy. Dzieje się to od trzech lat, czyli w bardzo krótkim czasie. To było dla nas bardzo zaskakujące mówił Sprossmann.

Od kilku lat eksperci testują drzewa i rośliny z różnych rejonów świata, by sprawdzić które z nich najlepiej radzą sobie z trudnymi warunkami, takimi jak długotrwały brak wody. Duże nadzieje wiązali z lipą srebrzystą i sosną kalabryjską – drzewa te nie zdały jednak testu, ponieważ nie są odporne na ostre mrozy. Zaskakująco dobrze poradziło sobie tu rodzime drzewo, dąb.

Test trwa już od ośmiu lat, a dąb osiąga najlepsze wyniki. Ma najniższą śmiertelność i przeciętny wzrost, który jest zadowalający powiedział kierownik projektu dr Nico Frischbier.

Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl