Niemcy w 2018 roku wypełnili swoje cele fotowoltaiczne

Niemiecki sektor fotowoltaiczny zakończył właśnie bardzo udany rok. Wreszcie udało się zrealizować plany przyjęte w rządowej strategii energetycznej, co w poprzednich latach było pewnym problemem. Ponadto ilość energii wyprodukowanej z systemów PV była w 2018 roku o 20% większa niż w 2017.

Całkowita moc instalacji PV zainstalowanych w zeszłym roku u naszego zachodniego sąsiada wyniosła ponad 2,5 GW – więcej niż kilka lat temu założono, jako docelowy roczny poziom instalacji. Jednak od 2013 roku nie udawało się osiągnąć takiej ilości instalacji. Niepowodzenia te wynikały głównie z redukcji preferencyjnych stawek za energię z systemów OZE. We wcześniejszych latach, dzięki wysokim dopłatom, instalowano rocznie o wiele więcej nowych mocy (ok. 7,6 GW rocznie w latach 2009-12). Dla kontrastu, w roku 2014 zainstalowano zaledwie 1,2 GW nowych mocy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W kolejnych latach ilość nowych mocy instalowanych w Niemczech wrosła. W 2015 roku wyniosła 1,3 GW, w 2016 1,5 GW, a w 2017 1,75 GW. W ostatnich latach wzrost ten przyśpieszył jeszcze bardziej, głównie dzięki redukcji kosztów instalacji systemów fotowoltaicznych. Jak podała Bundesnetzagentur, w listopadzie 2018 zainstalowano 223,6 MW nowych mocy – o około 40 MW więcej niż miesiąc wcześniej. Dzięki temu w pierwszych 11 miesiącach zainstalowano ponad 2,6 GW nowych mocy PV.

Na koniec listopada zeszłego roku całkowity potencjał energetyczny systemów solarnych w Niemczech wyniósł 45,55 GW. Jak podaje BSW Solar, w zeszłym roku elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały niemalże 46 TWh energii elektrycznej – to znacznie więcej niż rok wcześniej. Poziom produkcji z 2017 roku osiągnięto już w III kwartale 2018. Całkowita ilość wyprodukowanej energii elektrycznej przez systemy fotowoltaiczne była o 18% wyższa niż w 2017 roku.

Wyliczenia te potwierdzają dane instytutu Fraunhofera. Informuje on, że w 2018 roku w Niemczech ze źródeł solarnych wyprodukowano 45,75 TWh energii elektrycznej, co oznacza, że systemy fotowoltaiczne osiągnęły udział w krajowym miksie energetycznym na poziomie 8,4%. Przekroczenie progu 2,5 GW rocznych instalacji systemów PV oznacza, że taryfy gwarantowane w Niemczech zostaną po raz kolejny obniżone. Taryfy tego rodzaju są nadal przyznawane u naszych zachodnich sąsiadów dla najmniejszych instalacji PV, tj. o mocy do 750 kW.

Operatorzy większych instalacji muszą brać udział w aukcjach OZE, jeśli chcą uzyskać gwarancję dobrej ceny. Aukcje tego rodzaju odbywają się w Niemczech co kilka miesięcy. W zeszłym roku ceny energii elektrycznej uzyskiwane w aukcjach wahały się od 5 do 6 eurocenów za kilowatogodzinę prądu.

Instalacje fotowoltaiczne o mocy poniżej 100 kW, uruchomione w Niemczech w styczniu tego roku, liczyć mogą na przyznanie cen gwarantowanych na poziomie od 9,96 do 11,47 eurocenta za kWh, w zależności od wielkości instalacji. Umowy podpisywane będą na dwadzieścia lat.

Systemy o mocy od 100 kW do 750 kW uzyskać mogą dopłatę o wysokości od 10,36 do 11,47 eurocenta za kWh. Tutaj jednak stosuje się tzw. bezpośredni marketing – sprzedaż energii odbywa się na wolnym rynku, a dopłaty państwowe wyrównują jedynie cenę do ustalonej, gwarantowanej taryfy.

Natomiast od początku lutego bieżącego roku taryfy zostaną jeszcze bardziej zredukowane. Nowe, niższe taryfy wpisano do niemieckiego systemu wsparcia na sam koniec zeszłego roku. Zgodnie z nowymi zapisami instalacje uruchomione po 31 stycznia 2019 roku uzyskiwać będą od 9,87 eurocenta za kWh, a w marcu i kwietniu 8,9 eurocenta za kWh.

źródło: cire.pl