Francuski deweloper farmy pływających wiatraków poszukuje okablowania

Francuski operator sieci energetycznej RTE i koncern energetyczny Engie poszukują obecnie dostawcy okablowania – morskiego i lądowego – do instalacji na farmie off-shore Golfe du Lion.

Projekt ma moc 24 MW i znajduje się u wybrzeży Francji. Do podłączenia go do sieci potrzebne jest 25 kilometrów kabla 66 kV.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Farma składać się ma z czterech turbin wiatrowych Haliade firmy General Electrics o mocy 6 MW. Ulokowane są one na pływających podstawach WindFloat.

Turbiny połączone mają być 3 kilometrami kabla. Dodatkowe 18,5 km łączyć ma system z brzegiem. Tam finalne 3 km kabla potrzebne będą do podłączenia farmy do sieci energetycznej.

W ramach przetargu firmy oczekują, że wykonawca dokona prospekcji, zaprojektuje i zbuduje instalacje, którą następnie przetestuje i odda w ręce operatora instalacji wiatrowej wraz z możliwością zamawiania części zamiennych w przyszłości.

Pierwsza runda przetargu zamknięta została 3 stycznia tego roku. Cztery wybrane firmy otrzymają zaproszenie do drugiego etapu przetargu pod koniec kwietnia bieżącego roku.