Niemcy z kolejnym rekordem sektora OZE

Jak podaje Instytut Systemów Energetyki Solarnej (ISE) niemieckiego Instytutu Fraunhofera, w 2018 roku w Niemczech energia odnawialna stanowiła 40% całej wyprodukowanej energii elektrycznej.

Całkowita ilość energii wyprodukowanej ze źródeł solarnych, wiatrowych, biomasowych i wodnych wyniosła w zeszłym roku 219 TWh – o 4,3% więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost zaobserwowano w sektorze fotowoltaicznym – aż 16%. Mniej wzrosła produkcja energii z wiatru – o 5,4%. W tym samym czasie ilość energii produkowanej z węgla, gazu i elektrowni wodnych spadła.

Sektor PV oraz wiatrowy (on-shore i off-shore) wygenerowały w 2018 roku 157 TWh, czyli więcej niż elektrownie węglowe (na węgiel brunatny i kamienny) oraz atomowe. Z samego sektora solarnego (z instalacji dachowych i dużych komercyjnych farm) popłynęło 45,7 TWh. W zeszłym roku potencjał energetyczny sektora fotowoltaicznego wzrósł o 3,2 GW w Niemczech do łącznej wartości 45,5 GW.

Najwięcej energii solarnej produkowano 2 lipca 2018 roku – źródła PV stanowiły wtedy 39% całej produkcji energii elektrycznej. Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2018 roku miesięczna generacja energii z PV przekraczała ilość energii pochodzącej z węgla.

Z kolei sektor wiatrowy dostarczył 111 TWh, co uczyniło go drugim największym sektorem energetyki w Niemczech w zeszłym roku (po elektrowniach na węgiel brunatny). Przez 10 miesięcy zeszłego roku produkcja energii z wiatru była miesięcznie wyższa niż produkcja z węgla kamiennego i siłowni jądrowych.

Rekord przypadł na 8 grudnia 2018 roku, gdy osiągnięto 45,9 GW. Systemy lądowe wyprodukowały 87,4 TWh, a systemy morskie 18,8 TWh. Większość energii z systemów off-shore pochodzi z farm na Morzu Północnym.

Z uwagi na ekstremalnie suche lato elektrownie wodne dostarczyły zaledwie 17 TWh, to drugi najgorszy wynik tego sektora w ciągu ostatnich 30 lat.

Finalnie, 44,8 TWh pochodzi ze spalania biomasy. Jak podaje ISE jest to identyczna wartość jak przed rokiem.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: