Niemcy zwiększają swój fotowoltaiczny portfel w Polsce

Firma Sunfarming otrzymała dofinansowanie na nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce. Obecnie obsługuje około 7 MW. Cel to osiągnięcie 150 MW mocy PV. 

Spółka Sunfarming Polska, będąca częścią niemieckiego przedsiębiorstwa deweloperskiego, jak dotąd wypełniła swoje zobowiązania z aukcji OZE w 2016 roku, czyli wybudowała w Ostrołęce cztery farmy fotowoltaiczne o mocy 1 MW każda. Do połowy tego roku zdążyła uruchomić kolejne o tej samej mocy – jedną w pobliżu Łasku w województwie łódzkim oraz dwie w okolicy Ząbkowic Śląskich w woj. dolnośląskiem.

Co więcej, jeszcze na początku 2019 roku Sunfarming ogłosiło zabezpieczenie 20 milionów euro na kolejne inwestycje. Dzięki tym funduszom spółka będzie mogła zwiększyć swój portfel nawet do 40 MW energii ze słońca. Dla tych farm w aukcjach czerwiec 2017 oraz listopad 2018 firma już zdążyła zabezpieczyć gwarancję sprzedaży energii.

Teraz niemiecki deweloper poinformował o dodatkowych 17 milionach euro. 12 milionów z tej kwoty zabezpieczono w formie finansowania pomostowego. Ma ono zostać wykorzystane do pokrycia kosztów inwestycyjnych na farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 17 MW. Zyskały one prawo do sprzedaży aukcyjnej na podstawie aukcji przeprowadzonej przed rokiem. Produkcję energii mają rozpocząć w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku.

W ciągu dwóch lat Sunfarming chce zbudować swój portfel, którego łączna moc ma wynieść 150 MW.