Niemiecki Sowitec wybuduje farmy wiatrowe w Rosji

Niemiecka grupa Sowitec specjalizująca się w energetyce wiatrowej, poinformowała o porozumieniu dotyczącym budowy farmy wiatrowej w południowo-zachodniej części Federacji Rosyjskiej (w obwodzie rostowskim). Projekt będzie dotyczył instalacji o łącznej mocy 90 MW, który według planów ma by ukończony już w 2020 roku. 

Azov VES spółka należąca do grupy Sowitec, uzyskała od gubernatora obwodu rostowskiego zgodę na długoterminową dzierżawę gruntu o powierzchni 133 ha, przeznaczonego pod inwestycję – jak czytamy na windpowermonthly.com. Stało się to bez procedury przetargowej z uwagi na regionalne prawo rosyjskie, dotyczące wspieranie dużych inwestycji.

Uzyskane wsparcie pozwoli nam na zdecydowane podążanie naprzód. Jest to ważny krok w kierunku pomyślnego wdrożenia projektu farmy wiatrowej w obwodzie rostowskim – powiedział dyrektor zarządzający Sowitec Rus, Jurij Manżilewskij.

Rosyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Energetyki Wiatrowej (RAWI – Russian Association of Wind Power Industry) informuje na swojej stronie, iż Sowitec zainwestuje w przedmiotowy projekt 9,9 miliardów rubli (164 milionów euro), który najprawdopodobniej zostanie jednym z największych ośrodków wiatrowych na terytorium Federacji Rosyjskiej. Niemiecki deweloper planuje przystąpić do corocznej procedury przetargowej na projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii na terytorium Rosji już w czerwcu.  Przetarg będzie dotyczył dostaw energii na rynku hurtowym w ciągu najbliższych 15 lat.  Należy podkreślić, że rok 2017 został uznany przez Federację Rosyjską za Rok Ekologii.

Grupa Sowitec to jeden z liderów w branży energetyki wiatrowej. Spółka została założona w 1993 roku, do tej pory zbudowała ponad 100 turbin wiatrowych rozlokowanych w 30 różnych farmach wiatrowych na terytorium Niemiec. Podmiot informuje na swojej oficjalnej stronie, że od 2003 roku prężnie działa także na rynkach zagranicznych: firma otworzyła oddziały m.in. w Arabii Saudyjskiej, Brazylii, Chile, Peru, Urugwaju, Meksyku oraz w Rosji. Sowitec zatrudnia ponad 200 pracowników, wyspecjalizowanych we wszystkich dziedzinach rozwoju energetyki wiatrowej, od planowania i projektowania farm po sprzedaż technologii i zarządzanie farmami wiatrowymi.