Niesamowita nakładka na kran

Ekologiczne dodatki do domu – każdy chciałby je mieć. Bo warto dbać o środowisko. A niektórzy chcieli by przy tym być jeszcze stylowi i modni. Jednak są też wyjątkowo przydatne gadżety. Nakładka na kran właśnie do nich należy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Małe doświadczenie

Idź do łazienki i umyj ręce. Ale trochę inaczej niż zwykle. Podczas mycia obserwuj, jak zachowuje się woda. Możesz spróbować z mniejszym i z większym strumieniem. Co widzisz? Powinieneś zaobserwować, że im mocniejszy strumień, tym więcej wody odbija się od przeszkody (tutaj są nią twoje ręce). A przecież przy myciu rąk chcemy, żeby woda po nich spływała. Jakie to marnotrawstwo wody! I do tego przecież ręce myjemy codziennie kilka razy!

Jak działa nakładka?

Na problem odbijającej się wody, znaleźli rozwiązanie sprytni Szwedzi. Wymyślili nakładkę (Altered:Nozzle), która pozwala zużywać o 98% mniej wody. Jaka ogromna oszczędność! To tak, jakby nie używać jej prawie w ogóle! Co więc robi ta nakładka? Tworzy z normalnego strumienia wody delikatną mgiełkę. Po prostu rozbija krople na jeszcze mniejsze, bardzo malutkie kropelki. W takiej mgiełce przy myciu rąk, owoców, czy czegokolwiek innego mniej wody się marnuje. A właściwie to nic – bo całą mgiełkę wykorzystuje się do mycia! Nadal nie możesz sobie jej wyobrazić? Działa to w podobny sposób jak rozpylanie perfum. Różnica jest taka, że odkręcasz kran, zamiast wciąż naciskać wyzwalacz psiknięć.

Jak nalać wodę do kubka przy takiej mgiełce?

Wyobraź sobie, że próbujesz przelać zawartość z fiolki perfum do kubka za pomocą atomizera, czyli wykonywania pojedynczych psików. Trwałoby to wieki! Podobnie wyglądałoby to z oszczędzającą wodę nakładką na kran. W wielu momentach bardzo niewygodna i uciążliwa sytuacja. Projektanci to przewidzieli. Można na kranie zmienić funkcję na oszczędzanie 75% wody i śmiało nalewać wodę do dowolnego pojemnika. To ekologiczne rozwiązanie jest bardzo ważne, bo woda pitna nie powinna być marnowana. Jej uzdatnianie jest bardzo kosztowne. Dbajmy o dobro, które mamy.