1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe

Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe

Słomiana koza w Szwecji, choinkowe ogórki w Niemczech… Istnieje wiele tradycji związanych z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia, o których nie mieliście pojęcia. Oto kilka z nich, które pokażą, jak pięknie różnorodne jest to święto.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Świąteczne pająki

Jeśli cierpisz na arachnofobię, możesz poczuć się niekomfortowo. Zaczniemy bowiem od zwyczaju, który panuje u naszych wschodnich sąsiadów. W Ukrainie choinki przystraja się pajęczynami i ozdobami z motywem pająka. Z tą nietypową tradycją wiąże się piękna legenda.

Pewna wdowa żyła w nędzy z dwoma synami. Kiedy do jej ogrodu spadła szyszka, kobieta ucieszyła się, że wyrośnie z niej dorodne drzewko, które będzie ozdobą świąt. Od razu jednak znów się zmartwiła – w domu nie było żadnej ozdoby i nie miała jak ich kupić. Poszła spać smutna. Następnego dnia dzieci ujrzały prześlicznie przystrojoną choinkę. Okazało się, że to pająki ulitowały się nad losem wdowy i utkały sieć, która ozdobiła choinkę. Po zachodzie słońca pajęczyna zamieniła się w złoto. Dzięki niemu rodzina mogła żyć w dostatku.

Stąd dzisiaj na każdym drzewku ukraińskim pojawia się motyw pająka.

Straszny demon dla niegrzecznych dzieci

Jedną z bardziej upiornych świątecznych tradycji jest wiara Austriaków w Krampusa – złego ducha świąt. Legenda ta stała się nawet kanwą horroru z 2015 roku w reżyserii Michaela Dougherty.

Ten wywodzący się z folkloru alpejskiego przyjemniaczek jest przeciwieństwem Mikołaja. Jego zadaniem jest karanie niegrzecznych dzieci. Ma kozie rogi i racice, a na plecach nosi kosz, do którego demon miał chwycić niesforne gagatki.

W dzień przesilenia letniego młodzież odbywa specjalny pochód, podczas którego wszyscy przebierają się za Krampusa. Paradę otwierają połykacze ognia, a widzowie są częstowani owocowym brandy zwanym Krampus Schnapps.

A może by tak… spalić kozę?

Od razu uspokajamy, nie chodzi o żywe zwierzę. Tradycja palenia kozy w Szwecji narodziła się stosunkowo niedawno. I przez przypadek. W 1966 roku pewien architekt chciał przyozdobić centrum miasta słomianą kozą, która nawiązywałaby do czasów pogańskich. A że w Nowym Roku łatwo o pożar, ktoś zaprószył ogień i konstrukcja doszczętnie spłonęła. Od tego czasu Szwedzi palą podobiznę tego zwierzęcia w okresie świątecznym. Bo czemu nie?

Niemieckie tradycje świąteczne

Historia obchodzenia świąt Bożego Narodzenia ma korzenie właśnie w tradycjach ludów germańskich. To właśnie z terenów dzisiejszych Niemiec wzięło się przystrojone w ozdoby drzewko. Stamtąd przywędrowała do nas piękna kolęda Cicha noc. 

Niemcy mają również nieco bardziej oryginalną i endemiczną tradycję. Co roku na drzewku świątecznym wieszają bombki w kształcie… ogórków. Są one schowane wśród gałęzi. A dziecko, które znajdzie je najszybciej może liczyć na dodatkowy prezent i błogosławieństwo przez cały rok.

Caga Tio, czyli kataloński Mikołaj i Caganero

Jednym z najbardziej oryginalnych zwyczajów jest kataloński odpowiednik Świętego Mikołaja. Czy ma swoje renifery? Nie! Czy przyjeżdża na saniach? Nie! A może mieszka w Laponii? Absolutnie!

Caga Tio to przystrojony w uśmiechniętą twarzyczkę i czerwony berecik mały pieniek. Wydala on świąteczne prezenty dla dzieci…tak wydala! 

Ta czynność kojarzy się Katalończykom ze świętami. Oprócz wydalającego prezenty pieńka w swojej szopce umieszczają również Caganero. Są to postacie utrwalone właśnie w charakterystycznej dla wydalania pozie. Często mają twarze znanych osób z całego świata – Królowej Elżbiety, Donalda Trumpa czy papieża. 

Co myślisz o tych tradycjach, a może znasz jakąś inną, równie ciekawą? Podziel się w komentarzu poniżej!

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.