Niewielki dom wykonany w technice druku 3D i pokryty żywą elewacją

Firma Emerging Objects z San Francisco jest pionierem, jeśli chodzi o innowacyjne wykorzystanie druku 3D. Ich nowy projekt wynosi drukowaną architekturę na zupełnie inny poziom.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Domek, nazwany Cabin of Curiosities, to mały budynek wykonany w 100% z niewielkich, wydrukowanych „cegiełek”. Część z nich ukształtowana została tak, by możliwa była w nich hodowla roślin, co zamienia frontową elewację w ogród.

Unikalny kształt i charakter fasady wynika z zastosowania w ścianie tzw. technologii „Seed Stitch”. Nazwana od sposobu robienia na drutach, polega na superszybkim druku, co powoduje powstawanie pewnych anomalii. Dzięki temu wydrukowane elementy wyglądają jak ręcznie wykonane.

Ściany wykonano z częściowo przeźroczystego materiału – plastiku wytwarzanego ze skrobi kukurydzianej. Wnętrze podświetlone jest diodami LED, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Pomieszczenie, meble i lampa także zostały wykonane przez Emerging Objects w technice druku 3D.

Projekt tego domu od dawna planowali architekci z Emerging Objects. Jak mówią przedstawiciele firmy, ta koncepcja jest kulminacją kilku lat starań o rozwój architektury wykorzystującej druk 3D.