Niewielki wzrost cen w niemieckich przetargach OZE

Niemiecki federalny urząd, zajmujący się siecią energetyczną, podał wyniki pierwszego w 2019 roku przetargu na energię z OZE z naziemnych systemów fotowoltaicznych i dużych projektów wiatrowych.

W aukcji brać udział mogły projekty PV o mocy ponad 750 kW. Wygrały ją 24 podmioty o łącznej mocy 178 MW. Do aukcji zgłosiło się 80 projektów o mocy całkowitej 465 MW – ponad dwa razy więcej, niż przewidziano mocy do zakupu.

Kontynuowany był zeszłoroczny trend zwyżkowy cen energii z systemów solarnych. W tegorocznej aukcji średnia cena kilowatogodziny energii elektrycznej wyniosła 0,0480 euro. W październiku zeszłego roku średnia cena wynosiła 0,0469 euro za kWh, co oznacza, że średnio jedna megawatogodzina podrożała o 1,1 euro. Ceny wygranych propozycji z aukcji wynosiły od 0,0411 do 0,0518 euro za kWh. Były one minimalnie wyższe niż te, które zanotowano we wstępnej rundzie licytacji w tegorocznym przetargu.

Do 6 marca podmioty, które wygrały aukcje, muszą złożyć gwarancję podpisania umowy na sprzedaż wyprodukowanej energii.

Spośród 24 projektów PV aż 21 znajdować będzie się w uprzywilejowanych regionach, na przykład na południu Bawarii, gdzie ulokowanych ma zostać aż 22 spośród wszystkich wygranych projektów. Jest to jeden z pięciu landów, który zgodnie z ustawą z 2017 roku przekazał na budowę systemów OZE dodatkowe tereny zielone i ziemi rolną.

Specjalne przywileje dla instalacji w niektórych regionach Niemiec mają za zadanie kompensować nierówności w konkurencyjności instalacji solarnych w tych regionach, wskazuje Jochen Homan, dyrektor urzędu ds. sieci.

źródło: pv-magazine.com

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Czarna pszczoła powróciła do Polski na dobre?

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea) prawdopodobnie już na stałe wróciła do Polski. W 2002 roku uznano ją za gatunek wymarły. W 2005 roku zanotowano pierwsze po 70 latach przypadki jej występowania na terenie naszego kraju. W 2018 roku odnaleziono 28 nowych stanowisk. To pozytywna wiadomość, ponieważ zadrzechnia mimo groźnego wyglądu jest nieszkodliwa i w dodatku pożyteczna.