Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niezwykle rzadkie żyrafy białe zabite przez kłusowników. Na świecie został tylko jeden osobnik

Niezwykle rzadkie żyrafy białe zabite przez kłusowników. Na świecie został tylko jeden osobnik

We wtorek 10 marca strażnicy parku Ishaqbini Hirola Conservancy w Kenii poinformowali, że znaleźli ciała dwóch białych żyraf. Według nich samica i jej dziecko zostały zabite przez kłusowników. Gatunek ten jest niezwykle rzadki – na świecie został już tylko jeden osobnik.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Unikalny kolor żyrafy białej jest wynikiem rzadkiej choroby genetycznej zwanej leucyzmem. Schorzenie to powoduje, że komórki nie wytwarzają pigmentacji, więc skóra ma niejednolite, białe lub blade zabarwienie. W przeciwieństwie do bielactwa, zwierzęta z leucyzmem nadal wytwarzają ciemny pigment w tkance miękkiej, dzięki czemu ich oczy są ciemne.

O białych żyrafach cały świat usłyszał w 2017 roku, kiedy to po raz pierwszy udało się sfotografować aż trzy osobniki – matkę i dwa młode. Jak podaje CNN, rodzina białych żyraf przebywała na terenie nieogrodzonego rezerwatu Ishaqbini Hirola Community Conservancy w Kenii. 

Organizacja Wildlife Service przybyła do rezerwatu po otrzymaniu zgłoszenia, że żyrafy nie były widziane od przeszło trzech miesięcy. Strażnicy znaleźli ciała zwierząt w wiosce w hrabstwie Garissa. Jak poinformowali, zabite żyrafy to matka wraz z jednym młodym. Obecnie na cały świecie żyje już tylko jedna żyrafa biała – samiec. 

To zabójstwo jest ciosem, zaprzepaszczeniem ogromnych kroków podjętych przez społeczność w celu ochrony rzadkich i unikatowych gatunków. To także sygnał do dalszych działań, by chronić zagrożone gatunki. Jest to ogromna strata, biorąc też pod uwagę badania naukowców, które poszły już na marnepowiedział Mohammed Ahmednoor, dyrektor Ishaqbini Hirola Community Conservancy.

Władze Kenii wszczęły dochodzenie, które ma doprowadzić do ukarania kłusowników stojących za śmiercią zwierząt. Według danych Africa Wildlife Foundation zwierzęta te są zabijane ze względu na ich mięso oraz skórę – w ciągu ostatnich 30 lat wyginęło około 40 procent populacji całego gatunku.

Źródło: gazeta.pl, ekologia.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.