Niższa akcyza na hybrydy – Stary sejm przyjął ustawę

Niższa akcyza na hybrydy – Stary sejm przyjął ustawę

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu 9. kadencji posłowie przyjęli i przekazali do Senatu poselską ustawę obniżającą akcyzę na samochody hybrydowe. Obniżka wyniesie nawet 50 procent!

Zgodnie z treścią ustawy, samochody z napędem hybrydowym i pojemnością silnika do 2 litrów, będą obciążone podatkiem akcyzowym w wysokości 1,55 procenta. Obecnie jest to 3,1. Natomiast akcyza dla pojazdów z silnikami do 3,5 litra spadnie z 18,6 do 9,3 procent.

Zgodnie z obliczeniami redakcji portalu Wysokie Napięcie, w kieszeniach kupujących zostałoby około 100 milionów złotych. W wyniku uwzględniono również ubiegłoroczną sprzedaż 10 najpopularniejszych modeli hybryd.

O ile hybrydy będą tańsze?

Jednym z najmniejszych samochodów hybrydowych na polskim rynku jest Toyota Yaris, za którą trzeba zapłacić co najmniej 68 tysięcy złotych. Obniżka akcyzy powinna zmniejszyć jej cenę o około 1 000 złotych. Cena Lexusa NX spadłaby o 15 000 zł (z 195 000), natomiast Porsche Panamera S E otrzyma spadek nawet o 40 000 zł (z pół miliona).

Ta zmiana na pewno przyciągnie do salonów większą ilość kupców. W minionym roku najczęściej kupowane samochody hybrydowe pochodziły ze stajni Toyoty (C-HR, Auris, Yaris, RAV4). Możliwe, że to właśnie ten koncern najwięcej zyska na obniżce, choć hybrydy o napędzie spalinowo-elektrycznym można znaleźć też u BMW, Audi, Mazdy, czy Renault.

Można zrobić więcej

Dotychczas, dla wspierania elektromobilności, rząd Prawa i Sprawiedliwości zniósł akcyzę dla hybryd typu plug-in i samochodów elektrycznych. Są to jednak samochody nadal dostępne dla wąskiej grupy społeczeństwa. Obniżka podatków na klasyczne hybrydy była od dawna wyczekiwana.

Wiele hybryd opiera się na benzynowym silniku spalinowym, wolnossącym, o pojemności powyżej 2 litrów. Duży silnik jest tam zastosowany nie dla prestiżu czy osiągów, ale dlatego, że w ten sposób w hybrydzie łatwiej ograniczyć emisję. Tym samym auto jest objęte wyższą, 18,6-procentową, akcyzą. Takie samo z silnikiem Diesla o pojemności do 2 litrów objęte jest akcyzą nieznacznie przekraczającą 3 proc. Gdyby uzależnić podatek akcyzowy od emisji, a nie pojemności, hybrydy już dziś mogłyby być tańsze od aut konwencjonalnych, i to bez dopłat – przekonywał w ubiegłorocznym wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” Jacek Pawlak z Toyota Motor Poland.

Choć sprzedaż samochodów hybrydowych w pierwszej połowie bieżącego roku osiągnęła poziom 17 000 egzemplarzy i nie jest nawet połową wyników z krajów Europy Zachodniej, to jednak mamy powód do chwalenia się. Otóż Polska ma większy udział w rejestracji samochodów prosto z salonów (6%, we Francji 4). Najlepiej jednak wypada pod tym względem Finlandia. Na 8 000 zarejestrowanych samochodów hybrydowych, aż 13% jest nowych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.