Nowa farma fotowoltaiczna pod Płockiem

Na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach pod Płockiem powstaje farma fotowoltaiczna. Czysta energia ze słońca ma zasilić cały zakład i przynieść przychód rzędu około 80 tys. złotych. 

Budowa farmy fotowoltaicznej rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku i ma zakończyć się w lutym 2020. Urząd Miasta w Płocku zapowiada, że farma ruszy od marca, a jej uruchamianie potrwa trzy miesiące. Czysta energia ze słońca pozwoli na zasilenie całego przedsiębiorstwa w Kobiernikach pod Płockiem. Urzędnicy szacują, że roczny przychód ze sprzedaży nadwyżek energii wyniesie ok. 80 tys. zł. Konstrukcja powstanie na betonowych blokach i zajmie obszar 1,45 ha. Będzie też wyposażona w turbinę wiatrową o mocy 20 kW. 

Inwestycja będzie kosztować 6,5 mln zł. Przedsiębiorstwo otrzymało też dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł. Urzędnicy wzięli przykład z Ustronia Morskiego, gdzie farma fotowoltaiczna działa już cztery lata, a prąd jest odbierany przez gminę. Z analiz wynika, że wydatki na energię spadły tam o 80%.  

Specjaliści przewidują bardzo duże tempo wzrostu branży w kolejnych latach. Według raportu „Rynek fotowoltaiki w 2019” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, fotowoltaika to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi OZE. Autorzy podali, że łączna moc zamontowanych instalacji PV na koniec ubiegłego roku wynosiła 500 MW, a już w czerwcu 2019 przekraczała 700 MW. W 2018 roku przyrost mocy PV był na poziomie 90%, w bieżącym natomiast ma szansę przekroczyć 200%. 

Miejsce dla fotowoltaiki na polskim rynku pojawiło się dzięki wsparciu rządowemu i ustawie 10H, która wyrugowała branżę wiatrową na gruntach. Podstawą sukcesu jest jednak pogłębianie świadomości klientów o korzyściach płynących z OZE. 

Źródła: gramwzielone.pl