Zmiana zaczyna się od nas. Każdy może przeciwdziałać globalnemu ociepleniu

„Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!” – to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej, który trwa od 18 do 24 listopada. Cel to podnoszenie świadomości o zagrożeniu, które wynika ze wzrostu ilości dwutlenku węgla w atmosferze i przedstawianie sposobów na jego redukcję. 

– “Polska energetyka nadal oparta jest w prawie 80% na węglu kamiennym i brunatnym. Jednakże, w najnowszym projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. czytamy, że do 2030 r. udział węgla może spaść do 56-60%, przy jednoczesnym wzroście wykorzystania odnawialnych źródeł do 21-23% (wobec obecnych 11%). Co ważne, do zwiększania produkcji energii z odnawialnych źródeł może przyczynić się każdy z nas.” – przypominają w komunikacie prasowym organizatorzy Tygodnia. 

W tym czasie w całej Polsce odbywają się różnego rodzaju formy edukacji, do udziału w których zachęca się lokalną społeczność. Wiele z tych wydarzeń działa w oparciu o zasady społeczeństwa obywatelskiego i świadomości społecznej. Jeśli nie jesteś pewny, czy w Twojej okolicy odbywają się jakieś wydarzenia, możesz poszukać ich w sieci za pomocą #TEG albo #TEG2019. 

Jednym z wydarzeń, które miało miejsce 21 listopada w ramach TEG, był Wirtualny Festiwal dla zespołów uczniowskich. Zarejestrowane zespoły miały do rozwiązania 6 zadań, które były związane z problemami zmian klimatycznych, migracji czy ogólnie rozumianego zrównoważonego rozwoju. Z kolei Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Sierczy przygotowały akcję “Łączy nas Zielony Szlak”. Promocja inicjatywy odbyła się z pomocą własnoręcznie wykonanych opasek na rękę. W szkole zaś zorganizowano warsztaty dla uczniów klas 1-3 z upcyclingu. W Gdańsku natomiast firma ECO-MAN zbierała sprzęt elektroniczny. 

Koordynatorem Tygodnia Edukacji Globalnej jest Grupa Zagranica.

Źródło: teg.edu.pl