Nowa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie

Nowa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie

W ramach systemu Inteligentna Sieć Ciepłownicza, Veolia Energia Warszawa uruchomiła system fotowoltaiczny, znajdujący się na dachu Przepompowni Golędzinów. Instalacja ta ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci przez przepompownię i obniżenie kosztów jej eksploatacji. Poza sezonem grzewczym, energia elektryczna produkowana przez instalację przekazywana będzie do sieci dystrybucyjnej.

Uruchomiona w Warszawie instalacja składa się z 135 modułów fotowoltaicznych wykonanych z polikrystalicznego krzemu. Łączna powierzchnia systemu PV to niemalże 220 metrów kwadratowych. Według szacunków inwestora całkowita moc zainstalowanego systemu to 34 kWp. Panele wykorzystane w instalacji charakteryzują się mocą jednostkową wynoszącą 250 W każdy, a instalację elektryczną uzupełniają inwertery o mocy 10 kW.

„Dzięki inwerterom ogniwa fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd zostanie wykorzystany na potrzeby własne przepompowni. Nadwyżka natomiast, która powstanie podczas przerwy pracy przepompowni przekazana zostanie do sieci elektroenergetycznej lokalnego operatora” komentuje Inspektor ds. Eksploatacji.

System fotowoltaiczny uzupełniony zostanie jeszcze o układ monitorujący i wizualizujący pracę modułów. Pozwoli to pracownikom przepompowni na weryfikację informacji o pracy instalacji, np. danych o dziennej produkcji energii elektrycznej.

Inwestycja wykonana została w ramach modernizacji 2500 węzłów ciepłowniczych w Stolicy w projekcie Inteligentna Sieć Ciepłownicza (ISC), który oprócz modernizacji obejmuje instalację systemów telemetrii i telesterowania siecią ciepłowniczą. Umożliwi to wydajniejsze sterowanie przepływem ciepłej wody i dostosowywanie go do warunków pogodowych z wykorzystaniem 2500 regulatorów pogodowych.

Jak mówił Jacky Lacombe, prezes zarządu Veolii: „Celem projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej jest elastyczne reagowanie na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło, a co za tym idzie efektywność energetyczna w pełnym wymiarze środowiskowym”. Projekt zostanie sfinalizowany w połowie przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wiele polskich miast rezygnuje z grabienia liści

W ostatnich miesiącach Wrocław dał się kilkukrotnie pozytywnie poznać jako miasto wspierające dziką przyrodę. Latem zrezygnowali z koszenia części trawników (m.in. dla owadów), jesienią zrezygnowali z grabienia części liści, aby dać schronienie jeżom. Teraz do podobnej akcji dołączają kolejne miasta.

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!