Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie

Nowa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie

Nowa instalacja fotowoltaiczna w Warszawie

W ramach systemu Inteligentna Sieć Ciepłownicza, Veolia Energia Warszawa uruchomiła system fotowoltaiczny, znajdujący się na dachu Przepompowni Golędzinów. Instalacja ta ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci przez przepompownię i obniżenie kosztów jej eksploatacji. Poza sezonem grzewczym, energia elektryczna produkowana przez instalację przekazywana będzie do sieci dystrybucyjnej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Uruchomiona w Warszawie instalacja składa się z 135 modułów fotowoltaicznych wykonanych z polikrystalicznego krzemu. Łączna powierzchnia systemu PV to niemalże 220 metrów kwadratowych. Według szacunków inwestora całkowita moc zainstalowanego systemu to 34 kWp. Panele wykorzystane w instalacji charakteryzują się mocą jednostkową wynoszącą 250 W każdy, a instalację elektryczną uzupełniają inwertery o mocy 10 kW.

„Dzięki inwerterom ogniwa fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd zostanie wykorzystany na potrzeby własne przepompowni. Nadwyżka natomiast, która powstanie podczas przerwy pracy przepompowni przekazana zostanie do sieci elektroenergetycznej lokalnego operatora” komentuje Inspektor ds. Eksploatacji.

System fotowoltaiczny uzupełniony zostanie jeszcze o układ monitorujący i wizualizujący pracę modułów. Pozwoli to pracownikom przepompowni na weryfikację informacji o pracy instalacji, np. danych o dziennej produkcji energii elektrycznej.

Inwestycja wykonana została w ramach modernizacji 2500 węzłów ciepłowniczych w Stolicy w projekcie Inteligentna Sieć Ciepłownicza (ISC), który oprócz modernizacji obejmuje instalację systemów telemetrii i telesterowania siecią ciepłowniczą. Umożliwi to wydajniejsze sterowanie przepływem ciepłej wody i dostosowywanie go do warunków pogodowych z wykorzystaniem 2500 regulatorów pogodowych.

Jak mówił Jacky Lacombe, prezes zarządu Veolii: „Celem projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej jest elastyczne reagowanie na chwilowe zapotrzebowania klientów na ciepło, a co za tym idzie efektywność energetyczna w pełnym wymiarze środowiskowym”. Projekt zostanie sfinalizowany w połowie przyszłego roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.