Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa sieć ładowarek do aut elektrycznych na Białorusi

Nowa sieć ładowarek do aut elektrycznych na Białorusi

Rząd Białorusi planuje utworzenie krajowej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych. Szczegóły dotyczące pierwszej fazy został niedawno opublikowane. W ramach inwestycji do 2021 roku powstanie 431 stacji ładowania.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rząd Białorusi nakreślił strategię powstawania sieci ładowarek do aut elektrycznych do 2030 roku. Zgodnie z planem w sumie zainstalowanych będzie ponad 1 300 stacji na terenie całego kraju. Inwestycja ma znacząco pomóc w rozwoju rynku pojazdów elektrycznych na Białorusi.

Pierwsza faza inwestycji obejmie montaż 431 stacji ładowania do 2021 roku. Pierwsze ładowarki pojawią się w Mińsku i wzdłuż autostrad. Za ich dostarczenie i montaż będzie odpowiedzialna lokalna firma – Belorusneft.

Drugi etap będzie trwał od 2022 r. do 2025 r. Rząd Białorusi zakłada, że do tego czasu liczba pojazdów elektrycznych w kraju przekroczy 10 tysięcy. Jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa i liczba tego typu aut wzrośnie do 25 tysięcy, to wdrożony zostanie trzeci etap inwestycji – od 2026 r. do 2030, który przełoży się na ponad 1300 stacji ładujących na Białorusi.

Plany rządu białoruskiego pokazują, że kraj ten stopniowo wdraża zmiany związane z elektromobilnością. W Polsce póki co, poza zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego o milionie aut elektrycznych do 2025 roku, nie ma realnych działań rządu, które wspierałyby rozwój tego sektora motoryzacyjnego. Jadwiga Emilewicz, minister technologii i przedsiębiorczości, na konferencji Impact mobility rEVolution’18 w Katowicach we wrześniu tego roku dla Polskiego Radia powiedziała, że „Polska jest dzisiaj państwem, w którym lokuje się chyba najwięcej inwestycji z zakresu rozwoju ogniw”. Nasz kraj jest więc przede wszystkim miejscem potencjalnych zakładów produkcyjnych.

źródło: electrive, polskie radio

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.