Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa strategia energetyczna Polski

Nowa strategia energetyczna Polski

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński poinformował o pracach resortu nad nową strategią energetyczną dla Polski do 2050 roku. Jej głównymi filarami mają być OZE oraz atom. Jak ma wyglądać transformacja w naszym kraju?

B1
Reklama

Energia jądrowa stabilizuje system

W wywiadzie dla “Dziennika Gazeta Prawna” Guibourgé opowiedział o pracach nad nową strategią energetyczną, która będzie wspierała gospodarkę niskoemisyjną. Najważniejsze role w energetyce będą odgrywały atom jako stabilne źródło oraz OZE. Ten pierwszy ma mieć jednak charakter przejściowy:

 – To technologie zeroemisyjne z bezpiecznym systemem dostaw odpornym na zakłócenia. Oczywiście w okresie przejściowym, zanim wybudujemy potrzebą ilość instalacji OZE, musimy zapewnić funkcjonowanie obecnego systemupowiedział wiceminister.

Reklama

Neutralność klimatyczna po 2050 roku

Zapytany o cele klimatyczne, wiceszef resortu klimatu przypomniał, że w ramach Klimatycznego Porozumienia Paryskiego, Polska będzie prowadziła transformację ku neutralności, jednak osiągnie to w drugiej połowie wieku, natomiast rok 2050 ustalono dla całej Unii:

Oprócz tego jest cel unijny wyznaczony przez Radę Europejską. UE jako całość będzie dążyła do osiągnięcia neutralności w 2050 r. Polska przez redukcję emisji będzie się do realizacji tego celu przyczyniała. Biorąc jednak pod uwagę nasz punkt startowy, obecny miks energetyczny i strukturę przemysłu, trudno byśmy jako kraj do 2050 r. ten cel osiągnęli. Nasza droga będzie dłuższa i myślę, że to jest także zrozumiałe dla naszych partnerów w Uniitłumaczy Guibourgé.

Zgodnie ze słowami wiceministra, w rządzie panuje świadomość, że neutralność klimatyczna dotyczy całej gospodarki. Duży udział pod tym względem mają sektory: przemysł, transport i rolnictwo. Guibourgé wskazuje też leśnictwo, które będzie odpowiedzialne za pochłanianie dwutlenku węgla, jako jedno z rozwiązań redukujących emisje.  

Gaz w ciepłownictwie

Wiceminister klimatu zauważył, że ciepłownictwo obecnie nadal jest emisyjne. Dlatego też dużą rolę tutaj będzie odgrywał gaz jako paliwo przejściowe. Jednakże do systemowych zmian mają przyczynić się nowe technologie, jak biometan, wodór czy też pompy ciepła, których z roku na rok w użyciu jest coraz więcej.

źródło: cire.pl, gazetaprawna.pl, PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.