Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowe dopłaty z UE? Rolnicy mogą liczyć na uproszczenia i wyższe kwoty

Nowe dopłaty z UE? Rolnicy mogą liczyć na uproszczenia i wyższe kwoty

W obliczu narastającego kryzysu wodnego i zmian klimatycznych, Unia Europejska planuje wprowadzenie nowych rozwiązań dla rolników, które mają promować zrównoważone gospodarowanie wodą. Propozycje te zostały przedstawione przez Komisję Europejską 15 maja 2025 roku.

925x200 1
Reklama

Rolnictwo a zużycie wody w UE

Rolnictwo jest jednym z głównych konsumentów wody w Unii Europejskiej, odpowiadając za około 29% całkowitego zużycia wody. W niektórych regionach, zwłaszcza w południowej Europie, udział ten jest jeszcze wyższy. Zmiany klimatyczne, prowadzące do częstszych i bardziej intensywnych susz, pogłębiają problem niedoboru wody, co zagraża stabilności produkcji rolnej.

Propozycje Komisji Europejskiej z 15 maja 2025 roku

Komisja Europejska zaproponowała szereg zmian w Wspólnej Polityce Rolnej (WPR), mających na celu:

  • Uproszczenie procedur administracyjnych dla rolników, co może przynieść oszczędności do 1,58 mld euro rocznie dla gospodarstw i 210 mln euro dla administracji krajowych.
  • Zwiększenie rocznej płatności ryczałtowej dla drobnych producentów rolnych z 1250 euro do 2500 euro.

Europejska strategia odporności wodnej

Nowe propozycje KE wpisują się w szersze dążenie do poprawy efektywności wykorzystania zasobów wodnych w rolnictwie. Oczekuje się, że państwa członkowskie będą wspierać inwestycje w technologie zwiększające retencję i ograniczające straty wody — takie jak precyzyjne systemy nawadniania czy działania przywracające funkcje krajobrazu.

Znaczenie dla polskich rolników

Dla polskich rolników nowe propozycje Komisji Europejskiej mogą stanowić zarówno szansę, jak i wyzwanie. Z jednej strony, uproszczenia i wyższe dopłaty mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie gospodarstw. Z drugiej strony, zmieniające się wymogi środowiskowe i rosnące znaczenie efektywnego gospodarowania wodą będą wymagać adaptacji i inwestycji w nowe praktyki rolnicze.

Szanse i wyzwania dla rolnictwa w Polsce

Planowane przez Unię Europejską zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej są odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z niedoborem wody i zmianami klimatycznymi. Dla polskich rolników oznacza to konieczność dostosowania się do nowych realiów, ale także szansę na rozwój i modernizację gospodarstw w kierunku bardziej zrównoważonego i odpornego na zmiany klimatyczne rolnictwa.

Zobacz też: Jak rolnicy mogą zarabiać dzięki inwestycjom w OZE?

Źródło: europarl.europa.eu, poland.representation.ec.europa.eu,

Fot.: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.