Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Unia łagodzi cele emisji CO2 dla aut. Przemysł motoryzacyjny uniknie miliardowych kar

Unia łagodzi cele emisji CO2 dla aut. Przemysł motoryzacyjny uniknie miliardowych kar

Unia łagodzi cele emisji CO2 dla aut. Przemysł motoryzacyjny uniknie miliardowych kar

Złagodzenie unijnych celów emisyjnych potwierdzone. Wielcy producenci samochodowi nie chcą płacić kar, bo boją się, że w rywalizacji na polu elektromobilności uciekną im Stany Zjednoczone i Chiny. W grze oszczędność 15 miliardów euro.

925x200 1
Reklama

Zmiana podejścia do celów klimatycznych 

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski poparł złagodzenie celów emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. W świetle nowej zmiany producenci będa mogli sie rozliczyć na podstawie średniej emisji z lat 2025-2027, a nie tylko z bieżącego roku. Pozwoli to osiągnąć im nieco bardziej preferencyjne stawki jednocześnie wymuszając ciągłe inwestycje w celu ograniczenia emisji – im szybciej się to uda, tym lepszą średnią osiągną. 

Decyzja zapadła po intensywnym lobbingu europejskiej branży motoryzacyjnej. Producenci skarżyli się, że utrzymanie pierwotnych celów oznaczałoby dla nich kary sięgające nawet 15 miliardów euro. Część ekspertów krytykuje jednak taką argumentację podkreślając, że branża miała 7 lat na przygotowanie się do nowych zasad. Ostatecznie decyzja zapadła głosami 458 europosłów, którzy ustawę poparli, 101 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu. 

Czy to nie koniec rewizji celów? 

Pomimo złagodzenia kar dla producentów motoryzacyjnych Komisja Europejska wciąż utrzymuje swoje długoterminowe plany dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z nimi do 2035 roku zaplanowano wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych. Nie milknie nacisk na rewizję także tego terminu. Część ekspertów jest zdania, że tak daleko posunięta transformacja nie jest możliwa w tak szybkim czasie. Brakuje wsparcia w postaci chociażby inwestycji w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych.

Silna konkurencja z Chin i USA

Branża samochodowa, która dla kilku europejskich gospodarek jest segmentem kluczowym, zmaga się przede wszystkim z trudnościami w konkurencji z rywalami z Chin i USA. O ile auta spalinowe to ciągle produkty znakomicie sprzedające się i pod wieloma aspektami liderujące w statystykach sprzedaży, to tak dobrze nie jest w segmencie aut elektrycznych. 

Europejskie marki do tej pory nieskutecznie próbują nawiązywać walkę z konkurentami. Konieczność płacenia olbrzymich kar w ich ocenie mogłoby całkiem wykluczyć możliwość efektywnego pościgu za firmami takimi jak Tesla i BYD.

Zobaczy też: Magazyny energii – dlaczego Niemcy już mają pół miliona, a Polska dopiero zaczyna?

Źródła: Reuters, 

Fot. Canva  

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.