Nowe farmy fotowoltaiczne na Hawajach

Spółka Clearway Energy Group będzie dostarczać zieloną energię elektryczną koncernowi energetycznemu Hawaiian Electric Company. Prąd ma pochodzić z dwóch nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 75 MW, które powstaną na wyspie Oahu.

Dwie nowe farmy fotowoltaiczne – Mililani 1 o mocy 39 MW i Waiawa o mocy 36 MW – mają być wyposażone w magazyny energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Umowa pomiędzy operatorem farmy a koncernem energetycznym została wysłana do Komisji Systemów Użyteczności Publicznej w celu zatwierdzenia.

Jak informuje Clearway, dwie nowe farmy są częścią większego systemu aż pięciu instalacji PV. Pozostałe trzy farmy są wciąż na etapie budowy, ale mają zostać uruchomione i podłączone do sieci energetycznej jeszcze w tym roku.

Całkowita moc tych pięciu instalacji wyniesie 185 MW. „Jesteśmy dumni z naszej pracy włożonej wspólnie z Hawaiian Electric i innymi naszymi partnerami na Hawajach w rozwój OZE w tym stanie” – mówi Craig Cornelius, szef Clearway. „Hawaje już teraz są narodowym liderem w zakresie rozwoju OZE, za co chcemy podziękować Hawaiian Electric, gubernatorowi Ige i tworzonemu przez niego prawu – pod jego przywództwem Hawaje są na doskonałym kursie, by osiągnąć założone sto procent OZE w miksie do 2045 roku”.